Svědčí o tom i sňatky českých celebrit. Nepřechýlené příjmení si nechala po manželovi třeba modelka Kateřina Konvalinka-Průšová, rosničky Romana Jákl-Vítová a Petra Eliáš-Voláková nebo bývalá reportérka TV Nova Kateřina Bouda-Kašparová.

Zájem se zvyšuje

„Zájem o to, aby žena měla příjmení bez přechýlení, se zvyšuje. Zrovna nyní máme jeden pár, kde si žena bude brát manželovo příjmení bez koncovky -ová, ale zároveň si ponechá i své stávající,“ řekla Právu plzeňská matrikářka Hana Magadová.
Podobnou zkušenost mají i jinde v republice.

„Mírný nárůst je patrný. Dostává se to už do povědomí,“ uvedla vedoucí matričního oddělení v Ostravě-Porubě Pavla Adamčíková s tím, že dříve o této možnosti ženy ještě příliš nevěděly.

Desítky žen bez -ová

Šanci zapsat příjmení v mužském tvaru přinesla rozvolněná novela zákona o matrikách z roku 2004. Připouští, aby si nevěsty vzaly mužovo příjmení v případě, že se jedná o cizinku, o občanku, která má trvalý pobyt v cizině, o ženu, která je jiné než české národnosti nebo jejíž manžel je cizinec.

Co říká zákon

Na základě žádosti nositelky příjmení, jejíž příjmení je zapsáno v matriční knize v souladu s pravidly české mluvnice, lze uvést její příjmení v mužském tvaru, jde-li

a) o cizinku,
b) o občanku, která má trvalý pobyt v cizině,
c) o občanku, jejíž manžel je cizinec,
d) o občanku, která je jiné než české národnosti.

Od platnosti zákona nově nabyté možnosti využily již desítky dam. Převážně ty ze světa showbusinessu. Důvodů, proč některé ženy přistoupily k netradiční podobě příjmení, je hned několik: práce, partner cizinec či pouhá touha odlišit se.

Matriky se shodují v tom, že nejčastěji tak jednají ženy, jejichž snoubenec pochází ze zahraničí. „Ve většině případů si tuto variantu nechávají zapsat nevěsty, které si berou cizince, nebo jsou trvale v zahraničí a vědí, že by jim koncovka -ová dělala problémy,“ sdělila Právu vedoucí matriky Brno-střed Markéta Tintěrová.

Dodala, že je jen minimum žen, které žijí v ČR a berou si mužskou podobu příjmení proto, že se jim to hodí nebo líbí.

Problémy se skloňováním

Na fakt, že ale ženské příjmení v nepřechýleném tvaru může u nás přinést i potíže, upozorňuje Markus Giger z Ústavu pro jazyk český Akademie věd. „ Ženská příjmení bez koncovky -ová jsou nesklonná, což může znamenat problém,“ konstatoval Giger.

O budoucnost tradiční podoby přechýlených příjmení se ale nebojí. Jeho názor potvrzují i údaje matričních úřadů, které dokládají, že i nadále nejčastěji volí ženy tzv. klasiku, tedy manželovo příjmení doplněné o tradiční -ová.