"Před léčbou pomerančové kůže je potřeba zjistit, zda má žena genetické problémy, zda její matka například netrpí pomalým metabolismem. Ze stravy se poté musí vyloučit slané, protože to zadržuje tekutinu v těle. Povrchový systém také hodně ovlivňují hormony, vliv má tedy i hormonální antikoncepce," vysvětluje lymfoterapeutka Romana Čadílková.

Podle lékařů je to způsobeno tím, že estrogeny zhoršují stav žilních stěn a povolují vazivo. Přes žilní oběh tedy tyto hormony zvyšují zátěž lymfatického systému, způsobují zadržování vody ve tkáních a podporují ukládání tuku. Kromě antikoncepce způsobuje celulitidu i stres či špatná strava.

"Stres způsobuje zažívací problémy. Tělo se pak toxikuje a látky se hromadí v podkoží, což vytváří celulitidu," vysvětlila Čadílková, podle které má pomerančovou kůži minimálně 88 procent žen. "V posledních letech se to zvyšuje a trpí jí i mladá děvčata. Velký vliv na to má rychlý způsob života, hlavně stravování ve fastfoodech," podotkla odbornice.

Stále roste zájem o kosmetické přípravky proti celulitidě

S rostoucím počtem žen s celulitidou se zvyšuje zájem o krémy a gely, které kůži plnou hrbolků vyhlazují. "Některé z těchto přípravků mohou fungovat více, jiné méně, je nutné je vyzkoušet. Lepší účinek ale mají zahřívací gely nebo lymfatické masáže," myslí si Čadílková.

O speciální masážní praktiky, které působí na tukové polštářky v oblasti boků, stehen a hýždí, je stále větší zájem. "Přístrojové ošetření je vhodné u silnějších klientek, ale předem se musí ručně uvolnit uzliny. U přístrojové masáže při nesprávném zacházení, kdy terapeutka nezvolí dobrý tlak, mohou vzniknout modřiny. Ale to je špatně, to by nemělo být," upozornila Čadílková.

Masáže kombinujte se zdravou výživou a sportem

Podle Eisové by se procedury proti celulitidě měly absolvovat zhruba desetkrát. "Samostatně je ale jejich efekt pouze krátkodobý. Nejúčinnější je procedury kombinovat s lymfatickou masáží (odstraňující vodu a toxické látky z těla)," podotkla Eisová s tím, že důležitý je také pitný režim, sport a vhodná strava.

Čadílková při boji s pomerančovou kůží doporučuje konzumovat citrusové plody, ananas a hroznové víno i s jadýrky, ze kterých se vyrábí tabletky proti odstranění celulitidy. Kromě vnější a vnitřní péče je podle odbornice na hladkou kůži důležitý i sport.

"Výborné je šlapání na kole, které podporuje tok lymfatického systému, a plavání," řekla Čadílková, která doporučuje i přešlapávání na dně bazénu. "Tlak vody dělá přirozenou kompresi, kůže může volně dýchat a dá se perfektně odstranit pomerančová kůže," doporučila lymfoterapeutka.

Dodala, že nevhodné jsou naopak sporty s přílišnou statickou zátěží jako například posilování. Odborníci nedoporučují ani sporty s tvrdým doskokem jako je třeba volejbal, squash nebo tenis. Jejich negativní účinky na celulitidu zmenšuje kompresní prádlo, které žilní zátěž sníží.