V materiálech dominují přírodní vlna, bavlna, len, hedvábí a jejich vzájemné kombinace. Novinkou jsou příměsi bambusových nebo konopných vláken.

Pánská klasika

Zde hrají prim vypasované obleky zpracované z nového typu ostře kroucené vlny, která se prakticky nedá zmačkat. Velmi zajímavá je také kombinace vlna a hedvábí, mohér nebo kašmír. V současné době mají určitou převahu saka zapínaná na dva knoflíky. Kalhoty musí být užšího střihu, v pase bez záhybů.

Jakoby malé, ale neomezuje

Největším trendem je praná móda z bavlněných nebo lněných materiálů, kdy výrobek je nejdříve zhotoven a poté vyprán. Trendové obleky musí budit dojem, že jsou zákazníkům až opticky malé, ale pocit při nošení je jako u klasického obleku – nesmí být omezen pohyb.

Prostorný, velkorysý a lehký plášť je vhodný k obleku. Sako se pod ním nepomačká. Prostorný, velkorysý a lehký plášť je vhodný k obleku. Sako se pod ním nepomačká. foto: Právo/Blažek

Kalhoty jsou užší a kratší

Speciální pozornost je nutné věnovat kalhotám, které jsou opravdu velmi úzké a podstatně kratší, než tomu bylo v minulých letech. V současné době je v popředí italský módní styl, který určuje trendy do budoucnosti. Dvakrát ročně probíhá ve Florencii prestižní veletrh pánské módy Piti Uomo.

V sekci prestižních firem jsme zaznamenali na části mužů velmi krátké kalhoty, někteří je doplnili výraznými pruhovanými ponožkami. Začali jsme chápat to, že se jedná o nový směr. K definitivnímu závěru došlo v japonské části pavilónu, kde jsme krátké kalhoty zaznamenali také u nejlepších japonských firem. Přitom Japonci vždy měli z důvodu menšího vzrůstu kalhoty komicky dlouhé.

La Boutique de Claudette Luxury je dámská kolekce, která se vyznačuje vysokou elegancí, kterou oděvům dodává střihové řešení a vzhled materiálů.La Boutique de Claudette Luxury je dámská kolekce, která se vyznačuje vysokou elegancí, kterou oděvům dodává střihové řešení a vzhled materiálů.foto: Právo/OP Prostějov

Dámská klasika

Střihová řešení vycházejí z přiléhavých krátkých sak doplněných o kalhoty a sukně různých délek. Barevnost odpovídá výše jmenovaným trendům: stěžejní barvou celé kolekce je šedá, která se objevuje v široké škále od světlých tónů přes klasickou antracitovou až po kovové lesky. Doplňující kombinace se odehrávají v pastelových tónech zelené a žluté.

Siluety jsou ženské, střihy přiléhavé, ale pohodlné, doplněné zajímavými detaily. Nezbytnou součástí léta jsou šaty zhotovené z hedvábných tkanin a zajímavých pleteninových tisků. Základními barvami jsou šedá, béžová, bílá pro doplnění, tóny oranžové, růžové a fialové.

Autor je šéfdesignerem OP Prostějov