Výrobci tvrdí, že tkanina má mnohonásobně více mikroskopických dírek než polyester, což znamená, že jím může lépe proudit vzduch a tkanina je hygieničtější.

Přírodní vlákna také absorbují dvakrát více vlhkosti než bavlna, což brání bakteriím v množení. Pro barvení tkanin ze dřeva se používají ekologické a netoxické barvy v nejrůznějších odstínech.

Francouzská návrhářka Sophie Youngová tvrdí, že jí k nápadu přivedla její dcera, která byla velmi alergická na barvy oděvů.

Výrobní proces začíná výběrem dřeva z bílých borovic v Severní Americe a Kanadě, které se získává při běžné těžbě. Dřevo se potom převeze do Montilliers ve Francii, kde ho odborníci za pomoci enzymů rozdrtí do kašovité hmoty.

Z ní se pak extrahují vlákna, která se svinou do obrovských balíků. Z nich se vyrábí tkanina zvaná Lenpur. Návrháři tvrdí, že proces se podobá tradičnímu tkaní bavlněných látek. Do látky se přidává malé množství lycry, aby bylo prádlo pohodlnější a lépe drželo tvar.

Dřevěná vlákna poskytují komfort hedvábí

"U mého dítěte se vyvinula alergická reakce a astma, které byly částečně vyvolány barvami, chemickými složkami a pesticidy," řekla návrhářka Youngová a dodala, že chtěla vytvořit řadu prádla respektujícího životní prostředí.

Všechno dřevo používané pro toto prádlo bylo zpracováno a rozdrceno za pomoci enzymů. Enzymy jsou proteiny, které mění materiál A v materiál B, což se podobá trávení za pomoci piva.

"Dřevo se mění v kašovitou hmotu, z níž se potom extrahují vlákna. Celý proces trvá několik hodin až několik dní. Tkanina se barví mnoha odstíny barev, přičemž zaručujeme, že nebudou vyvolávat alergické reakce a podráždění pokožky," říká Youngová a dodává, že prádlo se dá prát v automatické pračce na 30 stupňů Celsia.

"Dřevěná vlákna nabízejí komfort hedvábí, dotek kašmíru a světlou barvu jako lněná tkanina," doplňuje autorka ekologického prádla.

Prádlo již prodává britská společnost Bynature na internetu. Ceny začínající u 25 liber (820 korun) za spodní kalhotky. Zájem už projevily i další firmy.