"Akné souvisí s nevyrovnanou hladinou hormonů a zvýšenou citlivostí kůže," vysvětlila lékařka. Hormonální změny přispívají k nadměrné tvorbě kožního mazu a poruše rohovatění ústí mazových žláz. Výsledkem je hnisavý pupínek, komedon. Důležité je pravidelně pleť čistit, aby se uvolnila přebytečná rohovina a odstranil nahromaděný kožní maz.

Ženy chtějí problém rychle vyřešit, ale pleť potřebuje čas, aby se dala do pořádku," potvrdila vizážistka Jana Zacharová. Vrchní vrstva pokožky se mění jednou za 28 dní. Žena tedy musí krém užívat alespoň měsíc, aby zjistila, zda se její pleť zlepšuje. Spousta žen má po prvním použití nového krému nepříjemnou reakci. Leknou se a krém odloží. Podle Zacharové je ale reakce kůže v pořádku. Ukazuje na to, že se v pleti něco aktivizuje a lze očekávat zlepšení.

Na rozdíl od teenagerů, kteří obvykle vědí, že do zánětu nemají sahat, ženy mezi 30. a 40. rokem věku mají dojem, že co na obličej nepatří, musejí odstranit, popsala problém zralých žen Vocilková.

Při léčbě akné je prvořadá dostatečná hygiena

U těchto žen bývá podle ní někdy léčba svízelná i proto, že už si zvykly užívat určitý typ kosmetiky. Některé výživné krémy mohou přispívat k tomu, že se ústí mazových žláz více zanáší. Tady pomáhá přejít na jinou kosmetiku. U těžkých forem akné zabírají krémy s retinoidy, u mírnějších kombinace hormonální antikoncepce a krémů.

Obě odbornice se shodly, že prvořadá při léčbě akné je hygiena. Krém se má nanášet na obličej čistýma rukama, jinak se do kůže zanesou nečistoty, které mohou přispět k zánětům. Na obličej nepatří voda a mýdlo, ale speciální čisticí vody. Vhodné je užívat ucelené řady jedné značky, nemíchat výrobky. Krásná pleť souvisí se stavem organismu. Důležitý je pitný režim, vyvážená strava, pobyt na čerstvém vzduchu. Pleti neprospívá kouření a ponocování.