Nevěsta i její matka na sebe vzaly zodpovědnost za třicet pozvaných. Hostina sice byla v restauraci, ale spousta příbuzenstva přijela zdaleka a bylo nutné se o ně postarat, stejně jako o cukroví a dorty, výslužky a další nezbytnosti.

"Škoda, že se Monika nerozhodla nechat přípravu takové události na agentuře. Svatby na klíč už děláme běžně," říká Jaroslav Pouč ze svatební půjčovny Láska v Holicích na Pardubicku.

Průměrně se prý na veselce sejde 35 až 40 lidí. Raut s výzdobou stojí kolem třiceti až pětačtyřiceti tisíc korun.

Nezbytný dort

Objednat si lze všechno možné, od oznámení a oblečení, přes prstýnky, kytice, auta až po sladkosti. U holické agentury se za cukroví a dort zaplatí něco kolem 3000 Kč. Největší zájem je o patrové dorty s marcipánovou polevou. Jejich cena se odvíjí od váhy dortu. Jeden kilogram vyjde zhruba na 165 až 220 Kč, dia dorty jsou o něco dražší (220 až 270 Kč/kg).

Než se rodina obrátí na agenturu, měla by mít jasno, kolik je ochotná investovat. Pan Pouč radí: "Udělejte si předběžný plán průběhu slavnosti. Kalkulace se bude odvíjet od počtu pozvaných a cen za všechny služby."

Takový přístup ušetří svatebčanům pozdější nedorozumění a třeba i zklamání, nemůže-li agentura naplnit jejich představy. Majitelka svatebního salonu Kleopatra v Teplicích Marcela Laube říká: "Vždycky se lze domluvit. Poradíme vám, jak se vyhnout zbytečným výdajům a kde ušetřit."

Kdo co platí?

Dříve to byli rodiče nevěsty. Dnes se na financování svatby zpravidla domluví snoubenci spolu s rodiči. "Předem si dohodněte, kdo co bude platit, vyhnete se nepříjemnostem v rodinách," radí Jaroslav Pouč, na jehož agenturu se obracejí i páry žijící ve společné domácnosti. Ty si často hradí svatbu samy.

Páry se berou leckde. Velký zájem je o obřad v přírodě a také na zámcích, hradech i v zahraničí. Pražská svatební a společenská agentura L'armonia, s. r. o., s tím má zkušenosti od r. 2005. Největší zájem je o svatby na zámcích Konopiště, Karlštejn, Dobříš a samozřejmě o Staroměstskou radnici v Praze.

Na radnici nebo na Seychelách?

V zahraničí např. o Santorini, Mauritius, Seychely, Havaj, Japonsko, Francii, Itálii, Španělsko, Rakousko, Anglii, USA, Kanadu. Oddává zastupitel určený dotyčným státem. Obvykle se snoubenci nechají oddat během dovolené, kde rovnou stráví svatební cestu.

Touha po originalitě však zavede svatebčany třeba i na stadión. "Loni jsme měli nevěstu, která pobíhala na hřišti v šatech a střílela do branky, kde chytal její manžel," dozvěděli jsme se od Marcely Laube z Teplic.

I doprava k obřadu je různá, může to být také lanovka. Jednou vyvezla nevěstu na Komáří vížku nad Krupkou v severních Čechách. "Ti dva chtěli svatbu na kopci nad městem, tak proč jim nevyhovět?" potvrdila Radka Přívorová z matriky v Krupce.

Jak to říct světu

Dnes lze běžně svatební oznámení objednat pomocí internetu. Na to, co letí, jsme se zeptali grafičky Báry Caithamlové: "Zaznamenala jsem posun při výběru motivu svatebního oznámení. Stále více párů se chce odlišit a vyhledávají netradiční oznámení či se chtějí na tvorbě oznámení spolupodílet. Mírným favoritem je kresba nevěsty a ženicha."

Na to, aby klapla i organizace darů, je dobré se taky připravit, třeba pomocí svatebních listů přímo v agentuře. Snoubenci tam mohou nechat dohodnutý seznam toho, co by rádi dostali. Dají o něm vědět všem pozvaným a ti z něj postupně vybírají a odškrtávají. "Je dobré připravit seznam širší a v různých cenových relacích, aby si mohli vybrat i ti méně majetní hosté," radí Marcela Laube a dodává: "Lze se také dohodnout na přivezení darů ve stanovený den na určené místo."

Za pronájem limuzíny, cabrio 2500-5000 Kč/den
veteránu cabrio 500/hodina
kočáru 1000/hodina
hudby 200-700/hodina
ozdoby vozu 500 Kč

Užitečné adresy
www.pujcovnalaska.cz  www.e-party.cz  www.italskacukrarna.cz  www.satynasvatbu.cz  www.svatebni-katalog.cz  www.mojesvatba.cz  www.mojecestovka.cz   www.svatebkaonline.cz