Velkou chybu dělají ti, kteří nevěnují dostatečnou pozornost kvalitě outdoorového oblečení pro volný čas. Něco se tak sice dá ušetřit, ale většinou na úkor komfortu a příjemných pocitů při pohybu.

Žádné velké výkřiky

Stejně jako do přírody nepatří hluk a jiné městské zlozvyky, rozhodli se letos návrháři co nejvíce ctít její souzvuk s člověkem také způsobem oblečení. Neupozorňuje na sebe, ale zato je maximálně praktické.

* Čím více tenkých vrstev na sobě, tím lépe, aby se dalo s jednotlivými slupkami podle okolností snadno manipulovat.

* V barevné paletě převládají přírodní tóny, zejména khaki, béžová a hnědá. Ale pro cestování třeba po hradech a zámcích tento požadavek už platí méně.

* Kalhoty i bundy mají spoustu vakových kapes na nejrůznější věci, takže často s sebou není třeba mít vůbec žádné zavazadlo, popřípadě jen malé.

* Šikovným vynálezem pro turistiku jsou nohavice s regulovatelnou délkou, ať už pomocí příčně všitého zipu nebo rolování a zajištění na pásek s přezkou.

* Dobrou součást výbavy představují vesty bez rukávů nebo bundy s odnímatelnými rukávy. Volné ruce zabrání přehřívání organismu.

* Obutí musí být pohodlné a bezpečné, to znamená i v létě s protiskluzovou podrážkou.

Co se vyplatí vzít s sebou

Nemá-li očekávanou radost z výletu pokazit počasí, je zapotřebí pamatovat na jednoduchou pláštěnku. Nezabere žádné místo a nečekaný liják se v ní dá přežít.

Vhod může přijít lehký šátek, který ochrání vlasy před vlhkem, sluncem i větrem. Také ti muži, kteří nic nenosí na hlavě, by neměli pohrdnout čepicí s větším štítkem.

K zahození nejsou ani rezervní ponožky. Propocené či promočené rychle přispějí k poškození kůže na nohou a k neslavnému návratu z výletu domů.