Psal se rok 1887, kdy měl modelový dům Redfern v Londýně navrhnout pro princeznu waleskou oblečení, ve kterém by se mohla objevovat i na vojenských přehlídkách a nepůsobila tam v romantickém oděvu jako pěst na oko. A tak se zrodil první klasický kostým, sestávající z dlouhé úzké sukně, blůzky a kabátku na způsob pánského saka.

I klasika se mění

Současný kostým má nepřeberně tváří. Je nutné kalkulovat s tím, že čím bude avantgardnější, tím kratší lze očekávat jeho módní životnost. Pokud má vydržet déle, vyplatí se investovat větší částku peněz do kvalitního materiálu a dokonalého zpracování jednoduchého střihu, který budou aktualizovat doplňky.

Mezi znaky letošních trendů v kostýmové tvorbě nelze přehlédnout:
* důraz na vestičku, která se nosí do saka i samostatně
* přetrvávající zkrácenou délku kabátku, často s výrazně zakulacenými klopami
* sedmiosminové kalhoty
* doširoka otevřené ležaté límce
* zapínání řešené zipem, sponou, přezkami nebo vázačkou
* proužkované a kostkované dezény

Zákonitosti zůstávají

Jen málokdy lze vzít kostýmový kabátek samostatně k některé jiné oděvní součásti. Zrada je většinou skryta v odlišnosti materiálů, které spolu nekorespondují. Elegance kostýmu nejvíc vynikne v jeho jednolitosti.

Sako se nezapíná, má být vidět to, co je pod ním. Komu vadí vlající přední díly, může použít spojovací řetízek s klipsami, popřípadě větší podélnou brož.

Ani vysloveně pánský typ kostýmu nemůže být nudný, když je podle situace nápaditě obměňován halenkami, tričky, bižuterií, šátky, textilní květinou na klopě a podobnými drobnostmi.