Z šetření vyplynulo, že 71 procent Češek je ochotno upravit svůj jídelníček podle zásad zdravé výživy, pětina žen se chce vylepšit redukční dietou a další pětina je ochotna užívat přípravky na hubnutí. Cvičit alespoň 60 minut dvakrát týdně je připraveno 59 procent žen a jen čtyři procenta nechtějí udělat vůbec nic.

Z odborné praxe je podle Suchánka zřejmé, že největších úspěchů se shazováním kil a tvarováním postavy dosahují ženy, které se přihlásí na nějaký cvičební program.

Prostředky na hubnutí radikálně nepomohou, ale mohou člověka podpořit

Se snižováním tělesné váhy mohou pomoci přípravky na hubnutí, i když samy postavu nevylepší, ale zvýší pravděpodobnost úspěchu. Podle zástupce jednoho z výrobců takových prostředků Jiřího Lébla mohou například pomoci s odbouráváním tělesného tuku, snížit chuť na sladké, omezit pocit hladu a urychlit metabolismus tím, že zvýší spotřebu energie a zároveň mírně zvýší tepovou frekvenci a tělesnou teplotu. Lidé s vyšším krevním tlakem či nemocným srdcem by se však měli raději nejdříve poradit s lékařem.

Nutriční terapeutka Diana Chrpová uvedla, že přípravky mohou například obsahovat extrakt zeleného čaje, rostlinou látku guaranin, chrom a extrakt hořkého pomeranče.

Podle Suchánka je lepší zvolený přípravek užívat optimálně osm týdnů. Organismus by si na něj mohl zvyknout, a proto je třeba na nějaký čas vysadit. Neexistuje však žádný přípravek, který by umožnil zhubnutí bez zvýšení pohybové aktivity. Pohyb by však neměl být příliš intenzivní, měl by tepovou frekvenci zvyšovat maximálně na 130 až 150 tepů za minutu. "Neplatí zásady, čím tělo více pracuje, tím více hubne," řekl Suchánek.