Za hlavní důvody, proč se rozhodnou nechat si voperovat prsní implantáty, uvádějí ženy, že chtějí mít vyrovnané proporce a aby jim lépe padly šaty. 

Skutečné motivy je ale těžké určit, domnívá se psycholog David Sarwer z Pensylvánské univerzity. Důvodů, proč počet operací v USA vzrostl za pět let o 37 procent, je několik. Vedle toho, že zvětšení prsou je společensky stále více akceptovaným zákrokem, hraje roli i kratší čas na zotavení, přímá reklama výrobců implantátů a lékařů, televizní pořady na toto téma a zejména pak "kultura celebrit", které vystupují na obrazovkách, ve filmech a časopisech. 

Ztělesněním krásy je dnes štíhlá, svalnatá herečka s nepřirozeně velkým poprsím.

Nezáleží na tom, jak se ženy jeví ostatním, mnoho z nich má vnitřní pocit, že za tímto ideálem zaostávají. "Vnější vzhled, jak ho vidíme ve své mysli, vychází z toho, jaký dojem máme z vlastního těla," vysvětluje. Proto nejlepšími kandidátkami na kosmetické operace jsou ženy, které je podstupují pro sebe. 

Mezi ženami s prsními implantáty je větší výskyt sebevražd

Typickými adeptkami na zvětšení prsou už nejsou striptérky, tanečnice nebo modelky, ale především "normální ženy ze sousedství". Průzkum Nadace pro výchovu a výzkum v oboru estetické chirurgie ukázal, že jejich průměrný věk je 34 let, tři ze čtyř jsou vdané nebo žijí v dlouhodobém vztahu a téměř polovina má bakalářský diplom.

Stinnou stránkou je zjištění profesora Sarwera, že mezi ženami s prsními implantáty se vyskytuje více sebevražd a častější psychická onemocnění, než mezi ostatními. Jedna z hypotéz říká, že jde o důsledek chybných úvah, že větší prsa mohou zachránit rozpadající se manželství.