Hlavní obsah

Revmatická artritida může postihnout i kojence

Zhruba 3000 českých dětí trpí revmatickými onemocněními, z toho asi 2000 má juvenilní artritidu. Část nemocných s revmatickou artritidou lze úspěšně a bezpečně léčit biologickou léčbou, která však pro jednoho pacienta stojí v průměru 400 000 korun ročně. Podle přednosty kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Josefa Hozy dětským pacientům biologickou léčbu pojišťovna hradí.

Revmatická artritida může postihnout i kojence

V současnosti se takto léčí asi 90 dětí. Problém podle Hozy nastane, až tyto děti dospějí. Zatím na základě tiché dohody v biologické léčbě pokračují i poté, co dovršily 19. rok věku. Mezi dospělými revmatiky tuto léčbu dostane třetina až čtvrtina pacientů, pro které by byla vhodná. Léčí se tak přibližně 500 lidí.

Revmatické onemocnění se může vzácně objevit už u kojence. Třetina malých pacientů onemocní v předškolním věku. K hlavním příznakům patří bolesti a otoky kloubů. Revmatismus často provázejí kožní vyrážky, vředy na sliznici, problémy v zažívacím traktu, změny na mozku, poškození oka a srdeční obtíže, které výjimečně mohou už u dětí vést k infarktu.

Pro léčbu je důležité, aby lékař včas stanovil správnou diagnózu. Jinak nastává nevratné poškození kloubů. Podle Hozy se v poslední době díky proškolování schopnost pediatrů diagnostikovat u dětí revma zlepšila.

Biologická léčba nezabírá u všech typů revmatických onemocnění

Biologická léčba je účinná jen u některých revmatických onemocnění a kritéria pro její nasazení u dětí stanovila mezinárodní společnost. Mohou ji dostávat děti starší tří let, na které nezabírají jiné typy léků, mají postiženo více než pět kloubů a jsou nemocné déle než půl roku. U dětí se v Česku aplikuje ve dvou centrech, a to ve VFN a v motolské nemocnici.

Zatím není známa příčina revmatické artritidy, což ztěžuje i nalezení účinné léčby. Předpokládá se, že jednu z klíčových rolí hraje nepřiměřená reakce imunitního systému, který náhle nedokáže odlišit vnější choroboplodné zárodky od vlastní tkáně, a napadne proto i vlastní tělo, v tomto případě klouby. Biologická léčba tlumí nesprávnou aktivitu uvolňování buněk imunitního systému. Zklidní a často dlouhodobě utlumí projevy artritidy. Neexistuje však lék, který by revmatickou artritidu definitivně vyléčil.

Čtrnáctiletý Adam onemocněl v deseti letech. Těžko se pohyboval, měl bolesti, někdy ani nedokázal vstát z postele. Třikrát týdně dojížděl do nemocnice, kde mu lékaři aplikovali léky prostřednictvím kapačky. Podrobil se operaci oka, ale vytváří se mu na něm šedý zákal. Biologická léčba mu pomohla tak, že na první pohled na něm není nic patrné. Pokud ji však přestal na krátkou dobu brát, jeho stav se prudce zhoršil. Jeho matka Hana Starková je jednou z organizátorek občanského sdružení pro pomoc dětem s poruchou autoimunitního systému nazvaného Autoimunita. Informace lze najít na internetových stránkách www.autoimunita.cz .

Existuje i několik dalších pacientských organizací, část z nich vytvořila novou Českou asociaci pro revmatické choroby, které má adresu www.card-cz.org .

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků