Hlavní obsah

Jízda bez autosedačky je hazard s dětským životem

Dětské autosedačky až sedmkrát sníží riziko úmrtí při nehodě. Narazí-li auto rychlostí 50 kilometrů v hodině a dítě není připoutané, jakoby spadlo z desetimetrové výšky, tedy zhruba ze třetího patra. Pro dítě může být smrtelný už náraz v rychlosti 15 kilometrů za hodinu. Proto odborníci doporučují vždy při cestě autem mít dítě v autosedačce.

Jízda bez autosedačky je hazard s dětským životem

A to i když jedou "jen do sousední ulice", protože právě ve městech bývá nejvíce zraněných.

"Je velkým omylem představa rodiče, že při nárazu udrží dítě v náručí. Při padesátikilometrové rychlosti a váze dítěte deset kilogramů by maminka musela být schopna udržet 300 kilogramů. To je nad lidské síly. Naopak hrozí, že dítě umačká váhou svého těla, jak i ji náraz vymrští," vysvětluje distributor autosedaček Zdeněk Háse.

Řešením podle něj není ani usadit dítě bez autosedačky na zadní sedadlo, ani nákup již použité sedačky nebo sedačky bez atestu. Použitá sedačka mohla již být nadměrně namáhána při havárii a může mít skrytou vadu.

Kampaň za bezpečnost provozu - autosedačky

Atestovaná autosedačka je jistota

Atestovaná dětská sedačka je pro děti maximálně do 36 kilogramů a výšky 150 centimetrů. Zkušební značka na sedačce uvádí, pro jakou skupinu je určena. Je na ní jméno výrobce, název výrobku, označení, do jakého automobilu je vhodná, a váhový rozsah. Autosedačky jsou univerzální nebo speciální pro určitý typ vozidla. U takové autosedačky má rodič větší jistotu, že do vozidla správně padne.

"Pokud půjdete kupovat autosedačku, vezměte dítě s sebou, aby si ji vyzkoušelo. Autosedačka musí být dítěti pohodlná, popruhy nikdy nesmějí vést přes krk," upozorňuje Háse.

Sedadlo spolu s bezpečnostním polstrovaným pásem uvede dítě do správné pozice, omezí tím riziko poranění. Některé sedačky umožní i polohování zad, což je výhodné pro děti, které při jízdě autem usínají. Dalším vylepšením může být nastavitelná opěrka hlavy a nastavení několika poloh zad, takže sedačka s dítětem "roste".

Podle odborníků je při montáži dětské sedačky do vozu nutno dodržet návod k použití. Dobře chránit může jen bezchybně uchycená sedačka. Rodiče by měli jít dítěti příkladem a používat také vždy bezpečnostní pás.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků