Hlavní rozdíl mezi soutěžemi pro děti a pro dospělé je podle psycholožky Linky bezpečí Lucie Bukovské skutečnost, že u dospělých se všeobecně očekává samostatné a dobrovolné rozhodnutí k účasti.

"Pro děti a dospívající takové akce mohou ohrožovat jejich psychiku, protože jsou hodnoceny na základě nepřirozených parametrů. Jejich jedinečnost je naopak pomíjena," vysvětlila Bukovská s tím, že úspěch dává holčičkám pocit, že budou úspěšné, což ale není pravda. "Pro děti je důležité, aby se vyzdvihovala jejich osobnost."

"Takové soutěže, kde se právě malé holčičky předvádějí a kde načinčaná postava a tváře jsou důležitější než ostatní vlastnosti a vedou k povrchnosti, mohou napáchat škody. Vytváří se jimi určitý nereálný ideál, který dostává příchuť světa médií a vzdaluje se realitě každodenního života," podotkl psycholog z pražského dětského centra Paprsek Jaroslav Šturma.

A právě toto organizátoři Miss Barbie vyvracejí. Akce nejsou o tom, jak jsou dívky krásné a která z nich je nejhezčí. Jde o to, aby ukázaly, jak jsou šikovné a jestli se bojí vystoupit před lidmi, nebo ne. Což potvrzují i rodiče dívek.

Za negativní důsledky mohou především přehnané ambice rodičů

Přesto negativní důsledky mohou mít tyto soutěže u dívek, které neuspějí. "Rodiče často posílají děti vyhrát. Dítě tam jde s očekáváním, a pokud je nenaplní, dostane se do nejistoty a neví, zda je rodič bude mít ještě rád. Narušují se tím základní jistoty ve vztahu rodič - dítě, jakým je například láska," konstatovala Bukovská. Pokud se děti těchto soutěží zúčastní, měly by být rodiči dopředu připraveni na to, že nemusí vyhrát. Bohužel často za negativní důsledky těchto soutěží nemohou samotné soutěže, ale přehnané ambice rodičů, kteří si skrze své děti plní své dávné sny.