Někteří tatínkové dokáží personál vyvést z rovnováhy

O tom, že pro vypracování daňového přiznání jsou daleko inspirativnější místa než jen nudná kancelář, se přesvědčil před nedávnem mladý muž z Liberce. Svou účetní uzávěrku dokončil na porodním sále, kam doprovázel svou partnerku. Zatímco ona přiváděla na svět dítě, muž si krátil čekání na potomka vyťukáváním dat do laptopu. Do rozpaků tím přivedl celý tým porodníků tamní krajské nemocnice.

Rodičky nesázejí jen na podporu tatínků. Přicházejí i v doprovodu vlastní porodní asistentky, maminky, sestry, kamarádek nebo přátel. Jedna žena si přivedla pro jistotu dokonce manžela i přítele. Páry mohou předložit v liberecké nemocnici, která je velmi otevřená alternativním porodům, vlastní porodní plán. "Snažíme se jím řídit. S prvními bolestmi ovšem vezmou představy mnohdy zasvé. Až deset procent žen pak žádá o bezbolestný porod," upozornila porodní asistentka Jana Vacková.

Otcové u porodu jsou ženám především morální oporou. Někdy si přejí, aby jejich partnerku vyšetřoval jen jediný lékař, nebo chtějí sami přestřihnout pupečník. Mnohdy zkoušejí lékařům i radit a někdy pak potřebují sami lékařskou pomoc. Častokrát také žádají, aby s nimi porodníci pili. Nejprve na kuráž a pak na zdraví dětí. Občas také propadnou panice a někdy se i modlí.

Otcové před porodem by měli využívat předporodní kurzy

Liberecká nemocnice školí budoucí "asistenty porodu" na placených přednáškách anebo dvouhodinovém kurzu. "Využije toho asi necelá polovina zájemců," řekla Vacková s tím, že muži, kteří je absolvují, jsou klidnější a nic je při porodu nepřekvapí.

"Zprvu se mi moc nechtělo, spíš mě k tomu dotlačila žena, ale nakonec jsem nelitoval a měl jsem dokonce i pocit, že jsem byl co platný," přiznal čtyřicetiletý otec osmiměsíčního Jakuba z Jablonce. Porod jeho třetího dítěte, kterého se poprvé zúčastnil, jej však vyčerpal tak, že mu už nezbyly síly, aby ho šel oslavit.