Doklady s fotografií mají děti chránit před mezinárodními obchodníky s lidmi a únosy do zahraničí.

Podle Petra Vorlíčka z tiskového odboru ministerstva vnitra musí stejně jako fotografie dospělého i podobizna dítěte splňovat některé formální znaky. "Dítě by mělo být například vyfoceno s otevřenýma očima, kvůli jejich barvě. Na druhou stranu by se zase nemělo příliš smát a mít zavřená ústa," řekl Vorlíček. Další problém může vzniknout fotografům s vhodným pozadím. Miminka totiž často musí držet jejich rodiče v náručí.

Že fotografování malých dětí není žádná legrace, potvrzuje i reklamní fotograf Marek Novotný. "Nejvíce záleží na doprovodu. Pokud maminka například trvá na tom, že dítě se musí usmívat, to se většinou naopak 'zatvrdí' a s focením je konec. Focení musí být pro dítě zábava, a ne návštěva zubaře," dodává Novotný.

Pro získání dětského pasu je kvůli ověření národnosti také nutné předložit osvědčení o státním občanství. To podle Vorlíčka vyřizují krajské úřady, žádost lze ale podat na každé matrice.

Děti ve věku od pěti do 15 let již budou dostávat pasy s biometrickými údaji a platností pět let. Vydání takového dokladu bude stát 100 korun.

Nová pravidla platí až od 1. září

Nová pravidla začnou definitivně platit až od 1. září. Takže ještě v poslední srpnový den si mohou rodiče nechat své děti zapsat do svých pasů a používat ho po celou dobu platnosti.

Po tomto termínu budou obecní úřady vydávat již jen nové pasy, obsahující strojem čitelné biometrické prvky. V první vlně to budou digitální fotografie, do poloviny roku 2008 zřejmě i otisky prstů. Pasy pro dospělé budou stát 600 korun místo dosavadních 200.

Za cestovní pas platný maximálně jeden rok, který úřady vydávají ve zkrácené lhůtě a který biometrické prvky obsahovat nebude, lidé zaplatí 1500 korun.

Bez cestovního pasu, jen s novějším typem občanského průkazu, mohou občané ČR vycestovat pouze do zemí Evropské unie.