Celé generace žen na africkém kontinentě děti takto nosí. Než byly k dostání látky, používaly za tímto účelem kůže, říká Robert Thornton, sociální antropolog z univerzity v jihoafrickém Johannesburgu. Teď obvykle využívají obdélníkové šátky zvané "kanga".

Tato úprava jim vyhovuje. Mají přehled o dětech, když pracují na poli, když uklízejí dům nebo si povídají s ostatními vesničany. Dětský šátek vázaný "po africku" se ovšem hodí i do městských ulic, kaváren nebo obchodů.

"Dítě je neustále ve fyzickém kontaktu s matkou," zdůrazňuje Thornton. "V evropské kultuře tomu tak většinou není, děti jsou ponechány samy sobě. Podle mne to není dobré."

V Africe nosí dítě každý. Stačí navštívit jakoukoli vesnici. K vidění jsou holčičky s dětmi na zádech, tety nosí synovce a neteře, sousedi děti sousedů, babičky vnoučata. Příležitostně se tohoto úkolu zhostí i muži.

A jak se dítě do takového šátku váže?

Základní postup je následující. Vyzvedněte dítě zádíčky na vaše záda, nožičky mu mohou viset na kteroukoli stranu. Pak se předkloňte tak, abyste měli záda téměř rovnoběžně se zemí, a dítě obraťte na bříško. Mezitím použijte ruce k přehození šátku přes záda, jako když skáčete přes švihadlo dozadu. Zadeček dítěte umístěte do spodního okraje šátku. Pak protáhněte okraje látky pod pažemi před váš trup. Šátek zavažte před hrudníkem, konce zapněte sponou nebo zavažte k sobě. Tlak látky vytvoří pro dítě sedačku. Pak už si můžete jít po svém.

"Dítě tam nic nevyruší, pěkně si spí," vysvětluje uklízečka Nomvula Nyembeová. Potomek se podle ní v této pozici nevrtí a prý ani moc nepláče.