Pomoc chůvy o prázdninách rodiče většinou žádají v případě, že využívají tuto službu celoročně. Také jde o nárazové případy, kdy vypadne babička nebo se nepodaří zajistit tábor. "Řešili jsme ale i případ, kdy rodiče odjeli na dovolenou a požádali o pomoc, přestože s dětmi doma zůstávali senioři," říká Jana Urbanová z agentury Harmonie. 

Stále častěji je chůva žádána i při rodinných pobytech u moře nebo na horách. "Stává se, že chůva doprovází rodiče s dětmi i na dovolenou. To se děje v létě i v zimě," říká Petra Volfová z pražské agentury Chůvička. Rodina pak chůvě zaplatí pobyt a stravu a také hodiny strávené s dítětem.

Chůvu si rodiče často najímají, aby vyrazila s jejich ratolestí do kina, zoologické zahrady, na kluziště, kolečkové brusle nebo za zábavou, o kterou sami příliš nestojí.

S chůvou se mohou děti také učit jazykům, plavání, chodit do kroužků nebo studovat hru na hudební nástroje. Doprovod jim mohou dělat také na letních táborech.

Rodiče si žádají aktivní způsob hlídání svých ratolestí

Pokud si rodiče platí profesionální službu, pak prý většinou nestojí jen o pasivní přihlížení. "Většina požadavků je na aktivní způsob hlídání. Rodiče chtějí, aby dítě bylo k něčemu vedeno, aby výchova byla tvůrčí, nikoli jen posezení před televizí a počítačem," uvedla Urbanová. Pro služby její agentura využívá zejména ženy v čerstvém důchodovém věku, které si ani tak nechtějí vydělat, jako být s dětmi. Další agentury ale dávají přednost mladým dívkám, zejména absolventkám zdravotnických škol.