V Česku se ročně provádí podle dostupných údajů zhruba 900 cyklů mimotělního oplodnění na jeden milión obyvatel. To je srovnatelný počet s Nizozemskem či Francií, ale jen polovina ve srovnání se skandinávskými zeměmi.

Předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti Milan Mrázek tvrdí, že počet neplodných párů se zvolna zvyšuje. Nyní jich je mírně nad 15 procent. Roste však počet neplodných mužů. Příčiny neplodnosti páru jsou z poloviny na straně ženy a z poloviny na straně muže. Odhadl, že ročně se pokusí o mimotělní oplodnění 10 000 českých párů a kromě toho se 5000 až 6000 párů podrobí zavedení spermií do děložní dutiny.

Při jednom pokusu o mimotělní oplodnění otěhotní kolem 30 procent žen. Většina žen otěhotní, po prodělání všech tří cyklů, jenž hradí pojišťovny. Důležitým faktorem úspěšnosti jednotlivých cyklů závisí především na věku rodičů a poté na nadstandardních úkonech, které pojišťovny nehradí. 1 cyklus s nadstandardními úkony a léky může vyjít až na 30 000 Kč.

Nejčastější faktory ovlivňující neplodnost

Neplodnost u žen je často způsobena neprůchodností vejcovodů, bývá také důsledkem patologického abnormálního výskytu děložní sliznice na jiných místech, například na pobřišnici či vaječních. Někdy se z vaječníku obtížně uvolňují vajíčka. Jindy jde o genetické či imunologické vlivy. U mužů bývá příčinou neplodnosti malý počet nebo pomalost spermií.

Mezi nejdůležitější faktory ovlivňující ženskou neplodnost patří i věk. Ženy v posledních letech odkládají první těhotenství do pozdějšího věku. Optimum plodnosti však spadá do období mezi 20. a 30. rokem, pak se naděje na otěhotnění snižuje. Po 35. roce dokonce prudce klesá.

Na reprodukční schopnosti žen mají vliv i významné odchylky od průměrné hmotnosti.

Česká centra asistované reprodukce patří k evropské špičce

V ČR je 24 center asistované reprodukce. Jednoduší případy mohou úspěšně vyléčit i praktičtí gynekologové. V současnosti neexistují odpovídající statistická data. Zákon předpokládá vznik centrálního registru asistované reprodukce od ledna 2007.

Podle předsedy Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Radima Uzla patří česká centra asistované reprodukce k evropské špičce. I když některým ženám lékaři stále nedokážou pomoci, rozvoj vědy na tomto poli je ohromný. Odhaduje se, že na celém světě se narodily díky asistenci již dva milióny dětí.