Den dětí by neměl být jen o dárcích, radosti a oslavách, ale i uvědomění si, že stále poblíž nás žijí děti, které z nejrůznějších důvodů neprožívají příliš šťastné dětství. Často to přitom nesouvisí s žádnou nouzí či násilím, ale jen z nedostatečné pozornosti ze strany rodičů.

Rodiče by měli mít vždy na mysli, že ani ten nejdražší a nejvytouženější dárek nikdy nenahradí čas strávený s nimi. Odvolávat se neustále na nedostatek času či důležitější věci bohužel může na vývoji dítěte napáchat mnohem víc škod, než si mnozí rodiče jsou vůbec ochotni připustit.

Dítě potřebuje, aby mu rodiče naslouchali a brali ho vážně, aby jen nemávli rukou nad jeho problémy s tím, že ty jejich jsou důležitější.

Sobotní den si tedy kromě oslavy a dárků utvořte příjemnou rodinnou atmosféru, aby se vaše děti cítily šťastné a milované. A je jedno, zda vyrazíte společně někam na výlet či do zábavního centra, kina, restaurace či na zmrzlinu, buďte jednoduše spolu.

Připravit pro děti můžete hned několik her

Hledání pokladu

Pomůcky - krabice (truhla na poklad), bonbóny, drobné dárky, samolepky, čokoládové peníze apod.

Krabici naplňte pokladem a připravte si indicie pro jeho hledání. Nakreslete obrázky každého předmětu na kousek papírku. Na další papír nakreslete jednoduchou mapu s umístěním pokladu, nebo slovně popište, kde poklad je.

Schovejte každý obrázek a vždy přidejte popisek, kde se bude nacházet další. Poslední papírek bude navádět na místo, kde děti najdou mapu pokladu. Když naleznou poklad, jeho obsah si rozdělí.

Hra s bonbóny

Stačí balíček želatinových bonbónů se zvířecími tvary. Děti si vždy po jednom tajně vylosují jeden, nikomu neřeknou, co mají, a musí bez jakýchkoli zvuků předvést, co za zvířátko či věc představují.

Ostatní se snaží uhodnout, co si dotyčný vylosoval. Tuto hru lze obměňovat, z pantomimy se rázem stane hra na zvuky, které dítko vydává místo pohybů. Uvidíte sami, jak dokážou být děti kreativní!

Pokud se vám sejde skupinka dětí, které rády kreslí, není problém vylosované tvary kreslit. Kdo uhodne správně, může bonbón sníst.

Balónková přetlačovaná

Děti se rozdělí do dvojic. Ve dvojici si k sobě stoupnou zády a nafouknutý balónek drží mezi s sebou. Na znamení se začnou na sebe tlačit a snaží se balónek prasknout. Vítězí dvojice, které jako první balónek praskne.

Radost dětem uděláte i přípravou dobrůtek

Šlehačkový koláč s domácím korpusem a jahodami

FOTO: itesco (2x)

INGREDIENCE

Suroviny na korpus:

 • 100 g hladké mouky
 • 100 g másla
 • 40 g cukru
 • 80 g mletých vlašských ořechů
 • 1 žloutek
 • špetka soli
 • máslo na vymazání formy

Šlehačkový krém:

 • 200 g 40% smetany ke šlehání
 • ztužovač šlehačky
 • 60 g moučkového cukru

Na ozdobu:

 • 150 g jahod

POSTUP:

 1. Než se pustíme do pečení, vyndáme máslo z lednice, aby nám pěkně změklo a lépe se s ním pracovalo. Začneme s přípravou domácího korpusu. Nakoupíme si mleté vlašské ořechy, ušetří nám to práci s mletím. Mouku prosejeme do misky a smícháme ji s vlašskými ořechy.
 2. Směs mouky a ořechů smícháme se změklým máslem, žloutkem, špetkou soli a cukrem. Vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do potravinové fólie a uložíme na 30 minut do lednice.
 3. Hotové těsto vyválíme na 0,5 cm silný plát, který přeneseme do tukem vymazané formy. Těsto vytvarujeme, aby byly okraje pěkně zarovnané. Vidličkou uděláme do těsta několik vpichů.
 4. Aby se nám těsto během pečení nezvedalo a zůstalo pěkně hladké, vezmeme si pečicí papír o velikosti formy, položíme jej na koláč a zatížíme fazolemi.
 5. Koláč dáme péct do předehřáté trouby na 170 °C. Pečeme 20 minut. Poté vyndáme pečicí papír s fazolemi a pečeme ještě dalších 10 minut.
 6. Než se nám korpus upeče, připravíme si šlehačkový krém. V misce smícháme smetanu se ztužovačem a cukrem. Mixérem vyšleháme opravdu tuhou šlehačku, která bude pěkně držet tvar. Dáme ji do ledničky.
 7. Hotový korpus necháme vychladnout a naplníme připraveným šlehačkovým krémem. Krém uhladíme a ozdobíme nakrájenými a očištěnými jahodami.
 8. Tip: Využijte sezónního ovoce. Kromě jahod můžete koláč ozdobit borůvkami, malinami nebo rybízem.

Minidortíky Pavlova pro děti

INGREDIENCE

Krém:

 • 4 žloutky
 • 4 lžíce kukuřičného škrobu
 • 6 lžic cukru
 • 200 ml smetany ke šlehání
 • 200 ml smetany na vaření
 • 200 ml mléka

Korpus na minidortíky:

 • 4 bílky
 • 230 g moučkového cukru
 • 2 lžíce kukuřičného škrobu
 • 2 lžíce vinného octa

Ovocný přeliv:

 • hrst jahod
 • hrst borůvek
 • hrst ostružin
 • 100 ml vody
 • 1 lžíce krupicového cukru
 • 1 lžíce solamylu

POSTUP:

 1. Základem minidortíků je pevný sníh z bílků. Bílky oddělíme od žloutků a žloutky si schováme na přípravu krému.
 2. Z bílků vyšleháme pevný sníh. Jakmile je téměř hotový, postupně přidáváme moučkový cukr za stálého šlehání. Nakonec přidáme také škrob, ocet a ještě krátce šleháme.
 3. Připravíme si pečicí papír. Do cukrářského zdobítka vložíme bílkovou hmotu, se kterou nakreslíme menší pusinky. Každou pusinku následně tvarujeme pomocí lžičky, aby vznikl uprostřed menší důlek na náplň.
 4. Předehřejeme si troubu na 120 °C a dortíky pečeme 80 minut, během této doby troubu neotevíráme, jinak splasknou.
 5. Ze smetany na šlehání vyšleháme pevnou šlehačku a odložíme ji do lednice.
 6. Do kastrůlku nalijeme smetanu na vaření, mléko, přidáme žloutky, škrob, cukr a zamícháme. Vaříme za stálého míchání, dokud nám krém dostatečně nezhoustne. Hotový krém necháme vychladnout, jakmile je studený, vmícháme do něj šlehačku.
 7. Na závěr si připravíme ovocnou omáčku. Do hrnce dáme vařit ovoce, několik kousků si můžeme odložit stranou na ozdobu. Přidáme cukr a solamyl. Důkladně zamícháme a necháme povařit.
 8. Hotové minidortíky naplníme krémem a ozdobíme ovocem a trochou ovocné šťávy.

 Mangový chia pudink

FOTO: Neobotanics

INGREDIENCE na 2 porce
 • 20 g (2 polévkové lžíce) Bio Chia semínek
 • 10 polévkových lžic rostlinného mléka (mandlové, rýžové s kokosem apod.)
 • jedno mango

POSTUP:

 1. Mango zbavíme slupky a pecky, dužinu nakrájíme na kostičky.
 2. Část odebereme na ozdobu, zbytek rozmixujeme na pyré.
 3. Chia semínka a mléko smícháme, občas promícháme a vyčkáme cca 10 minut, než se semínka nasáknou a vytvoří hutnou konzistenci podobnou pudinku.
 4. Do dvou sklenic rozdělíme pyré a chia směs, ozdobíme nakrájeným ovocem.  
Tipy, kde oslavit Mezinárodní den dětí

Den dětí na festivalu United Islands. Oslava začne 1. 6. v deset hodin dopoledne na Karlínském náměstí v Praze vystoupením oblíbeného tria Bombarďák, které děti potěší koncertem plným divokých písní a ztřeštěných tanečků. Následovat bude vystoupení mnoha dětských pěveckých sborů z Prahy 8.

Pražské Karlínské náměstí se po dobu festivalu obarví do britských barev a stane se z něj „Britský ostrov“, jehož středobodem bude Karlín stage před kostelem. Atmosféru Velké Británie dětem zprostředkuje například možnost vyzkoušet si severo-irské lidové tance nebo rugbyová školička pod vedením profíků z Rugby Club Sparta Praha.

Den dětí v Parku Mirakulum u Milovic. V sobotu 1. 6. na děti kromě největšího lanového parku v republice, celé řady trampolín a prolézaček čeká vodní svět a bohatý program v Amfiteátru, který bude moderovat Tomáš Fíla. Na scénu uvede například Spejbla a Hurvínka nebo cirkusovou skupinu Carini, jejíž show je plná zvířátek, ale i žonglování a jezdecké akrobacie. Těšit se můžete i na zpěvačku Heidi Janků a kouzla Michala Nesvadby.

Den dětí plný chytré vesmírné zábavy v pražském planetáriu a ve Štefánikově hvězdárně - Během celé soboty bude možné zhlédnout nový film Polaris 2 – Lucie a tajemství padajících hvězd. Od 11 do 18 bude probíhat doprovodný program. Na jednotlivých stanovištích Stezky pravého astronauta budou děti řešit zábavné i chytré úkoly a domů si odnesou spoustu dárků. Vyzkoušejí si třeba výrobu vesmírného slizu, sportovní vyžití je čeká na trampolínách.

Den dětí na Výstavě stanů na Výstavišti PVA Letňany. Víkendem 1.-2. 6. bude provázet maskot sob Kilpi, děti budou moci soutěžit, zaskákat si na trampolině nebo nafukovací skluzavce. Budou si moc vyzkoušet lukostřelbu, zaskákat si panáka, nechat si namalovat umělecký obličej apod.

Family open fest Metropole Zličín Praha. Sobota 8. 6. nabídne skvělé koncerty, na kterých vystoupí Marpo či Leoš Mareš, spoustu zábavy a bohatý program pro děti všech věkových kategorií. Největším lákadlem je velká interaktivní Ztracená šmoulí vesnička s oblíbenými postavičkami v životní velikosti.

Může se vám hodit na Zboží.cz: