Hra na hudební nástroj pozitivně působí na kreativitu dítěte či koordinaci, ale také na jeho zručnost, zlepšuje soustředění, rozvíjí více pravou hemisféru mozku. Ovlivňuje také sebevědomí dítěte a jeho emoční vývoj.

Ačkoli řada opravdových virtuosů začínala s hraním na hudební nástroj prakticky v batolecím věku, odborníci se spíše kloní k názoru, že dolní věková hranice pro zapsání do „hudebky“ by se měla pohybovat okolo čtyř až pěti let. Ovšem na samotném věku vlastně ani tak nezáleží. Je nutné brát ohled především na fyzickou a psychickou vyzrálost dítěte. A to je velmi individuální záležitost.

04_zari_Zbozi_Pro male virtuosy_1

1. Orla MK 37, od 1180 Kč
2. Hm Studio MQ-6158, od 1399 Kč
3. Schubert Etude-61 stříbrné, od 2499 Kč
4. Klavírní školička, Zdena Janžurová, od 193 Kč
5. Aulos 205A Robin, od 329 Kč
6. Yamaha YRS 20, od 230 Kč
7. Yamaha YRS-20GB, od 250 Kč

Zatímco některé děti inklinují k hudbě velmi brzy a prakticky přirozeně, u jiných je lepší vyčkat až na školní léta, kdy již chápou rozdíl mezi zábavou a povinnostmi (učení se na hudební nástroj vyžaduje přece jen soustředění a vytrvalost). Výhodou rovněž je, pokud dítě umí alespoň trochu číst a psát a zvládá základy matematiky – aby lépe rozumělo hudební terminologii, notovému zápisu nebo počítání rytmu.

Řada rodičů dělá hned v začátcích tu chybu, že své potomky ke hře na hudební nástroj vysloveně nutí. Ovšem takováto taktika dokáže spíše malého muzikanta od hudby odradit. Jistě, tak jako u každé povinnosti se může stát, že dítě neustálé opakování a cvičení hry na hudební nástroj začne nudit či jej přestane bavit, v takových chvílích je však lepší zvolit spíše cestu podpory než výhrůžek.

Klavír, nebo flétnu?

A jak je to vlastně se samotným výběrem hudebního nástroje? Nevyplatí se jej podceňovat, pokud totiž vyberete takový, který vašemu dítěti „nesedne“, ze zábavy se pro něj stane jen dril, u kterého dlouho nevydrží. I proto je lepší do celého procesu dítě zapojit. Ideální je, pokud si může váš potomek vyzkoušet hraní na několik různých nástrojů. V úvahu vezměte také povahu dítěte – jiný nástroj se hodí pro tichého introverta, jiný pro hvězdu každého dětského kolektivu.

Zatímco některé nástroje je možné pořídit v dětských velikostech, jiné se v takové variantě nevyrábějí, a tak je nutné zvážit možnosti manipulace (zda budete mít vždy možnost dítěti nástroj nést, nebo bude pouze stát u vás v bytě a na výuku bude používán nástroj ve škole). Pokud si nejste s výdrží svého potomka u hudby tak docela jistí, nejspíš se nevyplatí u větších a finančně náročnějších nástrojů pořizovat nové modely. Porozhlédnout se můžete i po nástrojích z druhé ruky.

Jste rozhodnuti svému dítěti koupit hudební nástroj? Tradičními „dětskými“ nástroji jsou flétna, klavír, kytara a housle. Zobcová flétna bývá ostatně velmi často tím prvním nástrojem, který se dítěti dostane do ruky (i řada hudebníků hrajících dnes na úplně jiný nástroj na ní začínala). Ta pro děti bývá speciálně upravena, aby se jim dobře držela.

04_zari_Zbozi_Pro male virtuosy_2

1. Stagg C530 BL, od 1790 Kč
2. Stagg VN-1/2, od 1959 Kč
3. Ashton Joey Junior SG, od 6290 Kč
4. Stagg Tim JR 3/16 BL, od 4890 Kč
5. Stagg SA20D, od 1899 Kč
6. Dimavery JDS-203 červená, od 4220 Kč

Akustická kytara je dalším z nástrojů, jež v českém prostředí patří k nejoblíbenějším. Naučit se alespoň základy hraní na tento nástroj je poměrně snadné (profesionální úroveň hraní samozřejmě vyžaduje roky a roky dřiny). Také kytara bývá k sehnání v dětské verzi. Později může dítě od té klasické přejít ke kytaře elektrické či basové.

Zatímco dříve patřila hra na housle prakticky k základnímu vzdělání, dnes není tento nástroj mezi dětmi především kvůli své náročnosti tak rozšířený. Hra na housle totiž vyžaduje schopnost dokonalého soustředění a také svědomitost. Navíc by mělo mít dítě absolutní hudební sluch. I housle samozřejmě seženete v dětské velikosti, a pokud hře na ně vaše dítě opravdu propadne, nejspíš máte doma skutečného malého virtuosa.

Klavír se rovněž řadí k velmi oblíbeným nástrojům. Při jeho koupi je však nutné počítat nejen s vyššími pořizovacími náklady, ale také s výraznou prostorovou náročností nástroje. I proto řada rodičů raději dítěti pořizuje klavír digitální, případně klávesy. Ty malému začátečníkovi jistě stačí, a pokud projeví pro hru na klavír opravdový talent a zájem, můžete mu později samozřejmě pořídit „klasický“ nástroj.

U dítěte se ale nemusíte omezovat jen na popsané čtyři nástroje – velmi oblíbené jsou také například bicí nástroje, nejrůznější nástroje dechové (saxofon, klarinet, trubka apod.) či strunné (viola, kontrabas, harfa…). Záleží především na vás a schopnostech či preferencích vašeho dítěte, kterému dáte přednost.