Odborníci na výživu upozorňují, že svačiny jsou pro děti velmi důležité. Jenže ne všichni školáci si nosí vhodné občerstvení. Jak by měla taková vyvážená svačina pro školní dny vypadat?

Zabaleno se stylem

Podle odborníků by měla svačina obsahovat kvalitní sacharidy, tedy například pečivo (ideálně celozrnné, tedy pokud ho dítě jí), bílkoviny (sýr, kvalitní šunka s vysokým podílem masa a nízkým obsahem soli, jogurt, vhodná domácí pomazánka, vajíčko…) a také ovoce nebo zeleninu. S tou bývá největší potíž, a pokud na ni není malý školák zvyklý z domova, může se stát, že bude zdravá část svačiny zůstávat netknutá. Dávejte proto dítěti ty druhy, které má rádo.

Naopak nevhodné jsou pro děti ke svačině nejrůznější sladkosti, koláče, chipsy nebo bagety a další pochoutky z automatu.

Poměrně důležité je také přizpůsobovat velikost svačiny náplni školákova dne. Pokud víte, že bude mimo domov až do pozdního odpoledne (například kvůli kroužkům), přibalte mu také jídlo na odpoledne. Jestliže čeká vašeho potomka například sportovní výkon, je nutné s tím při přípravě svačiny počítat.

03_srpen_Zbozi_Zdrave svaciny pro skolaky_1

1. LittleLife Animal Lunch Pack, od 379 Kč
2. Skip Hop Zoo krabička na svačinu, od 229 Kč
3. Snack Pets taška na svačinu, od 199 Kč
4. Skip Hop Zoo krabička na svačinu, od 249 Kč
5. Skip Hop kalíšek na sušenky, od 179 Kč
6. LEGO Storage box na svačinu, od 189 Kč

Především pokud není dítě zvyklé na dopolední svačinku z domova, může mít s její konzumací zpočátku problémy. Jak tedy zvýšit atraktivitu svačiny? Například stylovým boxem, do kterého ji malému školákovi zabalíte. Ideální jsou krabičky s několika přihrádkami, do kterých můžete rozmístit jednotlivé „chody“ svačiny. Dítě tak má celý pokrm pěkně pohromadě a nestane se, že by nějakou část zapomnělo kdesi na dně aktovky.

Svačinové boxy by měly ale být nejen praktické a lahodící oku, ale také z odolného, a především zdravotně nezávadného materiálu. Na trhu najdete krabičky na svačinu plastové i textilní.

Jak na pitný režim

Velmi důležité je u školáka pamatovat také na dostatečný pitný režim. Podle nedávného průzkumu jsou s ním na štíru více než tři čtvrtiny českých dětí. Přitom právě nedostatek tekutin může způsobovat školákům nejen potíže se soustředěním a únavou, ale také zdravotní problémy. Navíc některé děti pijí nevhodné nápoje, které si například koupí cestou do školy nebo v automatu.

Kolik tekutin by mělo dítě školou povinné vypít? Přesné množství se samozřejmě odvíjí od věku dítěte i fyzické aktivity, kterou přes den vykonává, nicméně denně by měl malý školák přijmout 1,5 až 2,5 litru.

Nejvhodnější tekutinou je pro dítě samozřejmě voda (můžete mu ji ochutit například kouskem ovoce nebo ovocnou šťávou), přibalit mu do školy můžete i ovocný nebo slabší zelený čaj (chutnají i vychlazené) nebo ředěné 100% džusy. Snažte se dítěti nápoje nepřislazovat, nicméně pokud by hrozilo, že váš potomek bude lahev s vodou zcela ignorovat, můžete mu do ní přidat například trochu sirupu nebo medu.

03_srpen_Zbozi_Zdrave svaciny pro skolaky_2

1. Equa Plastová lahev na pití, 400 ml, od 256 Kč
2. Camelbak Eddy Kids Atomic Robots, 400 ml, od 239 Kč
3. Alfi Inteligentní termoska II, 0,35 l, od 659 Kč
4. Zdravá lahev, 0,5 l, od 169 Kč
5. Nalgene Grip-n-Gulp Kids, 350 ml, od 162 Kč
6. Emsa Láhev na pití, 0,4 l, od 146 Kč
7. Alfi Inteligentní termoska II 0,35 l, od 639 Kč
8. Sigg Glow Moon Dinos 0,4 l, od 363 Kč

Nepodceňujte ani výběr lahve na pití pro malého školáka. Také dnes najdete na trhu velké množství velmi atraktivních a stylových lahví, které zaručí, že po nich bude vaše dítě rádo sahat. Nicméně při výběru také hlídejte materiál, z něhož je lahev vyrobena.

Do školy je nejlepší zvolit lahev z odolného plastu, která se snadno vymývá a především je zdravotně nezávadná – a to i když do ní nalijete ještě horký nápoj. Vždy si pečlivě přečtěte etiketu či se informujte u výrobce, zda vámi vybraný produkt splňuje i ta nejpřísnější kritéria.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.