Každý z nás si uvědomuje, že čas strávený při čtení knih a povídáním si je to nejlepší, co pro své děti můžeme udělat. Nejlépe se tak prohlubují vzájemné vazby, roste vzájemná důvěra, dítě se cítí v bezpečí, důležité a milované. Navíc se u něho rozšiřuje slovní zásoba, myšlenkové obzory a pozitivně si utváří závislost na knihách. Díky čtení tak budou děti schopny i kritického myšlení a dokážou si z nepřeberného množství informací vybírat to podstatné pro život.

Některé účinky se projeví ihned, některé ve svém důsledku až za několik let, některé ještě později. Ale všechny budou veskrze pozitivní.

„Navíc nejde jen o to, že rodič dítěti předává znalosti a učí jej čtenářským návykům pro celý jeho další život. Zásadní je ten exkluzivní a krásný čas, kdy rodiče a děti jsou pospolu a díky tomu se buduje silná emoční vazba táty nebo mámy s dcerou či synem,“ vysvětluje Eva Katrušáková  z obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem.

„Kdysi rodina trávila čas u stolu a všichni si navzájem povídali, pak přišel do rodiny nový člen, televizní přijímač. Ale i v té ‚televizní‘ době ještě celá rodina sedávala kolem TV přijímače v jednom pokoji a povídala si. Dnes je to tak, že jsme všichni doma, ale každý sedí u vlastního počítače, displeje mobilního telefonu, televizního přijímače, tabletu a nekomunikujeme. Vlastně komunikujeme, ale tak, že si z pokoje do pokoje píšeme e-maily nebo vzkazy. Předčítáním se to jakoby částečně vrací k tomu původnímu modelu, kdy spolu členové rodiny hovořili a trávili více času společně,“ dodává Katrušáková.

Společné čtení až do dospívání

Řada rodičů chybuje, že přestává s předčítáním v okamžiku, kdy dítě začne číst samo. Ve skutečnosti bychom v něm měli pokračovat. Zprvu tak dítě podpoříte v jeho snažení, které musí v počátku výuky čtení vyvíjet, a posléze se z toho může stát rituál, kdy se ve čtení vždy vzájemně vyměníte. „Znám rodiny, kde se dětem četlo až do 18 let. Členové rodiny se mezi sebou střídali a děti četly rodičům a prarodičům. Jde o ten společný čas a o to, že skrze příběhy literárních hrdinů se rodiče dostávají blíže i k dospívajícímu,“ uzavírá Eva Katrušáková.

Jak vybírat vhodné knihy pro pravidelné předčítání dětem
jsou na ně zaměřeny a jsou pro ně zajímavé;
pojednávají o něčem, co je pro jejich zdravý rozvoj podstatné nebo díky čemu se naučí něco důležitého pro život;
jsou napsány či přeloženy vytříbeným mateřským jazykem;
učí je racionálně myslet;
poskytují jim znalosti, případně smysluplnou zábavu;
rozvíjejí jejich dobrý vkus a smysl pro humor;
šíří úctu k jiným dětem, lidem a ostatním živým bytostem, zvířatům, přírodě, zemi, uznávaným společenským normám a zákonům;
jsou přiměřené jejich věku a citlivosti, nesmějí v nich vzbuzovat strach a neklid;
obsahují pozitivní morální odkaz a propagují vzorce správných postojů a chování;
rozvíjejí jejich estetické vnímání;
formují jejich optimistický postoj k životu, sebedůvěru a kladný přístup ke světu;
neutvrzují v nich negativní stereotypy chování související s pohlavím;
nevzbuzují v nich sklony k zápornému společenskému chování a předsudky

Více zajímavých informací na www.celeceskoctedetem.cz.

Pohádky

Nivea originální pohádky s půvabnými ilustracemi – od německého spisovatele Uda Weigelta. Pohádkovou edici tvoří čtyři ilustrované varianty – hlavními postavami příběhů jsou malý chlapec „Čenda“, jeho sestra „Bětka“, malá nezbedná víla a plyšový králík, který umí mluvit a má překvapivě praktický pohled na život. Příběhy jsou poutavé, zábavné a přesto přinášejí hluboké poslání a ukázku pozitivních životních hodnot. Navíc představují jedinečný a kouzelný moment „krémové pusinky na nosík“ jako rituál, kdy pomocí krému Nivea jedna postava o druhou pečuje a dodává jí pocit bezpečí. Pohádky jsou určeny především dětem ve věku od 2 do 6 let, jsou ale napsány tak, aby se líbily i starším dětem a dospělým. Lze zdarma stáhnout na nivea.cz.

Skřítek

Skřítek Nils – Astrid Lindgrenová – Nové, dosud nevydané příběhy Astrid Lindgrenové. Osm neobyčejných příběhů o dětech a jejich kamarádech z pohádkového světa. Skřítkovi, který umí kohokoliv zvětšit či zmenšit, o nudící se princezně, kterou teprve malá holčička naučí si hrát nebo o Petrovi, který nevěří na lupiče, ale musí před nimi uhájit babiččin náhrdelník.

FOTO: Albatros (4x)

Nedovníček

Medovníček na cestách – Jan Lebeda – Skřítek Medovníček žije u řeky Modrávky, kterou má stále raději, a zažívá tam spoustu dobrodružství s novými i starými kamarády. Dokonce se vydá na dalekou cestu až k severnímu moři, učí se plavat a začne pěstovat tulipány, které se mu zalíbily na jeho cestách. Pokračování oblíbených příhod malého skřítka zdobí jako obvykle půvabné obrázky Zdeňky Študlarové.

FOTO: Nakladatelství Brána (2x)

malované pohádky

Malované pohádky – Olga Franzová – Jedenáct známých pohádek je předkládáno jako komiks pro nejmenší „čtenáře“. Děti si mohou prohlížet obrázky a samy s jejich pomocí vyprávět příběh: zopakovat ten, který už slyšely, anebo vymyslet úplně novou pohádku podle vlastní fantazie. Texty pod obrázky slouží k připomenutí pro rodiče a všechny dospělé, kteří už pohádky pozapomněli. Vyprávějte pohádku svými slovy.

matýsek a majdalenka

Matýsek a Majdalenka kouzelné čtení pro nejmenší – Marie Kšajtová a Inka Rybářová – Vaši kamarádi z časopisu Báječná školka Matýsek a Majdalenka nezahálejí! Připravili si pro vás již čtvrtou knížku pohádek a komiksů. Prožijte s nimi nová dobrodružství a přečtěte si, jak v Písmenkově vařili sněhovou kaši, jak cestovali na slet čarodějnic nebo jaké to bylo, když na jaře potkali loužáky.

FOTO: Fragment (6x)

Hurvínkova cesta

Hurvínkova cesta – Hurvínkova cesta do Tramtárie – Denisa Kirschnerová a Martin Klásek – Kam se to ti dva zase dostali! Stačilo jen, aby se Hurvínek trochu nastydl, Mánička mu předčítala z pohádkové knížky a už to celé začalo. Ocitli se totiž v zemi plné žíznivých květin, kde vládla protivná princezna Gerbera. Ještě se ani nestačili rozkoukat a už jim uvěznila Žeryčka! Jak si s tím oba poradí? Musí nejdříve splnit několik úkolů, ale jak už to v pohádkových příbězích bývá, všechno dobře dopadne.

Julinka

Julinka – Julinka a její zvířátka Chůvy v akci – Jmenuju se Julinka a až budu velká, chci se stát zvěrolékařkou. Vypuklo jaro a všechna zvířátka na farmě mojí kamarádky Míši budou mít mláďátka. Já se Zuzkou smíme u Míši celý týden zůstat a o zvířecí miminka pečovat. Staráme se o malé jehňátko a taky o roztomilá kuřátka a kachňátka, která se právě vylíhla. Hrozně netrpělivě ale čekáme na to, až se krávě Belle narodí telátko! Bude to kluk, nebo holka?

Tajuplné případy

Tajuplné případy detektiva Foxe – Pavla Šmikmátorová – Dobrodružný sešit s úkoly a komiksy – známý inspektor Fox vyzývá všechny malé detektivy ke spolupráci při řešení deseti zapeklitých případů. Tentokrát se vydáme za dosud nevysvětlenými záhadami, jako je UFO, lochneská příšera, bílá paní, duchové, bermudský trojúhelník a mnohé další. Součástí jsou rébusy, komiksy, úkoly, testy pozornosti i skládací detektivní zápisník k vystřižení.

FOTO: Cpress

Klementýnka

Klementýnka a bláznivý týden – Sara Pennypackerová – Klementýnka, bezelstná třeťačka s dobrým srdcem a talentem na průšvihy, nemá úplně nejlepší týden. Všechno začalo tím, že byla ve škole vybrána mezi účastníky výtvarného projektu (a osvobozena od psaní čtenářského deníku). Kdo mohl tušit, že se ta úžasná událost změní v divoký kolotoč bláznivých událostí? Proč jen chtěla kamarádce Margaretě pomoci s jejím problémem s lepidlem ve vlasech?!

Hrdinové

Hrdinové z Dračí ulice Noční vetřelec  – Christian Humberg a Bernd Perplies – Tři děti, jeden drak a spousta dobrodružství. V Bondingoru, hlavním městě království Mintaria, bydlí pospolu elfové, lidé, trpaslíci a příslušníci dalších rozličných národů. Už tak neklidné město začnou děsit útoky záhadné noční příšery, která přepadává obchody a skladiště s jídlem a sežere všechno, na co přijde. Nechává za sebou jen rozbořené domy a nepořádek. Nebojácná trojka, kamarádi Tomrin, Hanissa a Sando, vymyslí ve svém úkrytu v Dračí ulici dokonalý plán. Pod rouškou tmy a vybaveni kouzelnými pomůckami se vydávají po stopách netvora, odhodláni nočního žrouta vypátrat a polapit.

Atlas Strašidel

Atlas strašidel - atlas výskytu domácích strašidel v Čechách, na Moravě a ve Slezsku pro odbornou, širokou i dlouhou veřejnost – Kouzelná příručka nevšedních strašidel, která se kolem nás rojí, aniž bychom o tom měli potuchy. První část knížky je pro všechny (i pro slabší povahy), ovšem ta druhá je pouze pro otrlé. Poznáme strašidla městská, venkovská, bytová i lesní a dozvíme se, jak je případně zastrašit a jak s nimi dál naložit.

Atlas zvířat

Atlas zvířat – Tomáš Tůma – ta nejzajímavější zvířata všech sedmi světadílů přináší atlas zvířat pro malé čtenáře od šesti let. Sedm světadílů na sedmi rozkládacích mapách spolu s třinácti přiloženými knížečkami představuje téměř dvě stě těch nejatraktivnějších zvířat z celého světa, typických zástupců každého kontinentu.

FOTO: B4U Publishing

Staré řecké

Obrázkové čtení Staré řecké báje a pověsti – Stateční hrdinové, mocní bohové a nejznámější příběhy z řecké mytologie v obrázcích, s nadsázkou a humorem. Řecké báje a pověsti by měl znát každý kluk či holka. V této knize prastará vyprávění ožívají, mění se v zábavné příběhy a děti si je tak snadno zapamatují. Prométheus, Herakles, Perseus a Andromeda, Daidalos a Ikaros, Odysseus, O trojském koni… a mnoho dalších.

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe – Jana Eislerová a Antonín Šplíchal – Příběh o nejslavnějším trosečníkovi je převyprávěný tak, aby mu s pomocí krásných ilustrací porozuměly děti.

Hvězdy

Hvězdy pražské zoo – Jiří Dědeček a Emma Pecháčková – Jak je neznáte, co jste o nich nevěděli a co jinde nenajdete – v hravé knížce pro celou rodinu se vám představí tři desítky zvířat z pražské zoo. Přestože se narodila v zajetí a volnou přírodu nepoznala, přesvědčíte se, že jsou to všechno výrazné osobnosti. Oblíbený lachtan Meloun, milá gorila Bikira, mlsný medojed Čert... Dozvíte se, jakou mají povahu, jak se chovají k sobě navzájem i jak se o ně jejich chovatelé starají. Originální knížka plná fotografií, ilustrací Alžběty Zemanové, bláznivých básniček Jiřího Dědečka a kvízů vychází ve spolupráci se Zoo Praha.

xxx

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: