Podle Dětského fondu OSN UNICEF jsou takto ohroženy milióny dětí na celém světě. Ani statistiky v České republice nejsou příliš povzbudivé. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí bylo jen za rok 2013 zaznamenáno celkem 7527 případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí. Nejčastějším ohlašovatelem byla v 1760 případech škola.

„Statistiky smutných případů týrání a zneužívání dětí jsou každoročně vyšší a dokládají dvě skutečnosti. Zaprvé, že násilí na dětech je u nás bohužel v řadě domácností bráno jako součást výchovy. Zadruhé pak ukazují zvyšující se zájem a všímavost veřejnosti, která již jen mlčky nepřihlíží, ale rozhodla se za ochranu dětí bojovat," vysvětluje ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Počet týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí za rok 2013 v neúplných a doplněných rodinách (náhradní matka nebo otec) je téměř dvojnásobný a týká se 4428 dětí, než v rodinách úplných, kde se jedná o 2783 případů. Nejčastějším následkem u takto zasažených dětí bývá posttraumatická stresová porucha (2283 případů), dále pak hospitalizace v nemocnici, trvalé tělesné postižení a bohužel i smrt.

Za rok 2013 přišlo z důvodu týrání a zanedbávání péče o život celkem devět dětí, což je naštěstí o 4 méně než v roce 2012.

Dětem pomáhá i linka bezpečí

Linka bezpečí pomáhá již dvacet let dětem v nesnázích, bezplatně a v nepřetržitém provozu. Uplynulý rok každodenně přijala až 650 hovorů. Bohužel do začátku roku 2014 byla Linka bezpečí nucena z finančních důvodů omezit kapacitu konzultantů, a proto se letos na linku dovolá méně dětí než v letech minulých.

Na hlavní odpolední směně pracují pouze čtyři až pět konzultantů místo ideálních sedmi, k podobným úpravám došlo i v dopoledním a nočním provozu. Proto se na linku nyní dovolá pouze jedno dítě ze tří.

V květnu tak byla spuštěna veřejná sbírková akce, která chce získat prostředky pro posílení dovolatelnosti dětí na linku. Více informací na www.klublinkyvbezpeci.cz.

Jak budou rodiny letošní svátek slavit?

Den dětí oslaví se svými potomky 90 % rodičů, ve značné míře tomu přispívá i ten fakt, že letos svátek připadá na neděli. Přestože v celkovém součtu je podíl rodin, které Den dětí vůbec neslaví, pouze 8,5 %, průzkum značky Jupík odhalil, že velmi záleží na vzdělání rodičů.

Zatímco rodiče se základním vzděláním či výučním listem hodlají slavit Den dětí se svými ratolestmi prakticky všichni, se zvyšujícím se stupněm vzdělání roste i podíl rodičů, kteří nevěnují oslavám svátku dětí žádnou pozornost. V průměru každý osmý rodič s vysokoškolským diplomem tak tvrdí, že se tento svátek v jejich rodině neslaví.

Přičemž nejvíce rodičů s dětmi v neděli navštíví některou ze sportovních akcí (30 %), jiní vyrazí na společný výlet (10 %), další na koncert či filmové, divadelní a jiné kulturní akce věnované dětem (7 %), případně do cukrárny či restaurace (6 %) či akci pořádanou školou či školkou (6 %). Poměrně velká skupina rodičů (22 %) ještě nemá stanoven přesný program, má jen jasno v tom, že se chce v tento den svým dětem věnovat.

Hračka nebo kniha?

Každé dítě by v tento den mělo být nějakým způsobem oceněno, a je jedno, zda se bude jednat o pastelky, hračku, oblečení, dobrůtky či hezkou knížku. Vždy záleží na tom, co dítě má rádo a co dokáže nejvíce ocenit.

Zleva: 1. Oboustranné fixy, 2. Chameleon blister neboli lepidlo, které mění barvu. Při natírání má fialovou barvu a po zaschnutí je bezbarvé, stejně jako klasická lepidla, 3. Neonové pastelky, 4. Pastelky v Jumbo tubě, kde je ve víčku tuby i ořezávátko.

Zleva: 1. Oboustranné fixy, 2. Chameleon blister neboli lepidlo, které mění barvu. Při natírání má fialovou barvu a po zaschnutí je bezbarvé, stejně jako klasická lepidla, 3. Neonové pastelky, 4. Pastelky v Jumbo tubě, kde je ve víčku tuby i ořezávátko.

FOTO: Kores

Stolní a společenské hry, stejně jako stavebnice podporují kreativitu, logické myšlení, ale i paměť a celou řadu znalostí či dovedností. Navíc baví nejen děti, ale i dospělé, kteří pak i díky nim s dětmi tráví více času.

Hračky

Zleva: 1. LEGO Simpsons 71005 Minifigurky - představují oblíbené animované postavičky. K dostání jsou figurky: Bart, Lisa (Líza), Maggie, Marge, Homer, Ned Flanders, Milhouse, Krusty (klaun Šáša), Chief Wiggum (náčelník Wigum), Ralph Wiggum, Itchy, Scratchy, Mr. Burns, grampa Simpson (děda Simpson), Nelson a Apu. 2. Activity Special - Activity Special obsahují nové úkoly a nový způsob jejich předvádění. Pojmy jsou předváděny pomocí pantomimy, kreslení, slovního popisu nebo nově pomocí zvuků! Úkoly jsou dvouslovné, každá část se však předvádí jiným způsobem! Tuto výzvu ještě umocní úkoly Dělej, jak umíš, kde si hráč sám vybere kombinaci předvádění. 3.  LearningToys - Kapsička na mince Timmy - V kapsičce na mince s plyšovým povrchem a veselým obrázkem beránka Timmy zůstanou peníze v bezpečí. Kapsičku lze díky šňůrce nosit zavěšenou na krku. 4. LearningToys Ovečka Mini Shaun - Plyšová ovečka vyrobena z velmi příjemného hebkého materiálu. Zmáčkněte ovečce bříško a ovečka přehraje známou melodii z pohádky o Ovečce Shaun. Elektronický zvukový systém umožňuje až několik set přehrání. 5. Puzzle 3D magnetické - žraloci 6. Už tam budeme? - Konec zlobení v autě! Smyslem této hry je zabavit děti na dlouhých cestách. Hráči během cesty hledají z okének reálné situace, které jsou vyobrazeny na kartách. Pokud daný motiv najdou, přičtou si body.

FOTO: Archív firem

Barevná knížka je milou pozorností, která může vyjadřovat lásku a přitom nestojí mnoho peněz a vydrží velmi dlouhou dobu. Pokud je o ni pečováno.

Knihy

Zleva: 1. Kniha KRTEK – zábavná písmenka (Napiš a smaž) oslní předškoláky, kteří se učí psát – s oblíbenou postavičkou a stíracím fixem mohou svá písmenka pilovat znova a znova. 2. Klasické české dovednosti pro kluky a holky. S pomocí návodů a obrázků si sami vyrobí spoustu zábavných hraček, mezi nimi například tak známé věci, jako je pomlázka nebo větrník. 3. Deník malého poseroutky 8 - Fakt smůla - Gregu Heffleymu ujíždí půda pod nohama. Jeho nejlepší kamarád Rowley Jefferson se na něj vybodnul a najít si nové kamarády bude fakt fuška. Aby obrátil štěstí na svou stranu, Greg se rozhodne, že zariskuje a nechá svá rozhodnutí na náhodě. Bude mít kliku, nebo se mu smůla bude lepit na paty až do konce života? 4. Zajatci Minecraftu - Všechno funguje a je v naprosté pohodě. Creepera zničí pět šípů nebo kamenný meč, na skeletona jsou nejlepší šípy. Ovšem jen do té chvíle, než při rozehrané hře udeří do domu blesk, zkratuje elektrické vedení a přesměruje wi-fi signál na samotné peklo. David s Lukášem jsou vrženi do Minecraftu, o kterém si mysleli, že ho dobře znají. Setkání s prvním creeperem je ovšem přesvědčí, že všechno je jinak. 5. Angličtina pro děti s mývalem Racsem - určeno pro věkovou skupinu 8 – 10 let. Obsahuje 15 kapitol, slovníček a přílohy. V každé kapitole je krátký příběh v podobě komiksu, ve kterém je prezentována látka dané kapitoly. Poté následují cvičení procvičující všechny jazykové dovednosti, písemná cvičení se vypracovávají buď přímo do učebnice, nebo do sešitu. 6. Pomsta trapáků od H. N. Kowitta - Dannyho deník je jedno velké dobrodružství a rozhodně se nejedná o nudné čtení. Trefné popisy všech svých průšvihů, přešlapů, ale i veselých příhod Danny doplňuje vtipnými obrázky a komentáři, takže se máte opravdu na co těšit. 7. Pán vzduchu - Ondřej Neff - První část třísvazkového cyklu přivádí diplomata Mauklera a detektiva Fixe na stopu ďábelského spiknutí, chystaného nejbohatším mužem světa Virgilem Adrianem. Tento dědic Ocelového města by rád hrál roli spasitele světa, avšak zkušené pátrače nedokáže oklamat. Trilogií Tajemství pěti světadílů vrcholí ediční řada Jules Verne – Knihovna 21. století. Ondřej Neff tak uskutečnil dávný záměr Julese Verna napsat román, kde by se setkaly všechny jeho známé postavy. 8. Horror School – Šílený profesor a Podivné sestry - vtáhne do děje zejména puberťáky, kterým se chození do školy už omrzelo a dělat úkoly je nebaví. Škola je v knize popisována s vtipem a nadsázkou. Díky tomu děti zjistí, že to nemusí být tak nudná instituce, jak si myslí, a že i v učení se najde kus zábavy!