Neupřímnost a nečestnost rodičů má zásadní vliv na děti ve věku od pěti do sedmi let. Pokud jim rodiče lžou, je velká pravděpodobnost, že z těchto jedinců pak vyrostou lháři a podvodníci. Ve své studii to dokazují psychologové z University of California v San Diegu.

„Děti tak zřejmě kopírují chování dospělých, protože to považují za normu chování, takže v dospělosti sami bez problémů lžou,“ tvrdí autoři výzkumu.

Pěti až sedmileté děti nemají pocit, že musejí říkat pravdu, zvláště někomu, kdo sám lže. Vyrůstají v prostředí lhářů a nabývají dojmu, že lžou všichni. Pak nemají důvod říkat pravdu a jednat čestně, když je prostředí kolem nich nečestné a nepravdivé.

„Rodiče přitom nevěří, že lži, které říkají, mají na upřímnost dětí takový vliv. To jsme tady ale zcela jasně vyvrátili,“ píší psychologové ze San Diega v odborném časopise Developmental Science.

Rodiče nejčastěji lžou, když mají potomkům sdělit něco nepříjemného, tragického či citlivého, například o sexu. Dítěti není třeba podávat syrovou pravdu, tedy popisovat do detailů některé aspekty. Vždy však existuje možnost, jak malému člověku popsat realitu citlivě a adekvátně k jeho věku.