Hlavní obsah

Jak se dostat po porodu do formy

Novinky, zun

Během těhotenství každá nastávající maminka přibere na váze. Optimální přírůstek je 8–14 kilogramů, ženy však často přiberou více. A ne vždy se nabraná kila podaří lehce a bez námahy ztratit.

Foto: Profimedia.cz

Kila nabraná v těhotenství půjdou dolů cvičením.

Článek

Důležitý je samozřejmě zdravý jídelníček. Sám o sobě však nestačí. Je dobré k němu postupně zařadit i pravidelný pohyb. Ten přispěje také lepšímu zotavení v šestinedělí.

O správném a efektivním cvičení doma nebo venku s kočárkem informovala Renata Větrovská, odborná poradkyně projektu Žij zdravě a rekondiční instruktorka.

Začít už po porodu

Jak se tedy mají čerstvé maminky vrátit do kondice? „Maminky by měly postupně začít cvičit již v prvních dnech po porodu. Nejen kvůli své postavě a kilogramům navíc, ale i proto, aby své tělo zpevnily, posílily svaly pánevního dna a zabránily problémům spojeným s nesprávným držením těla,“ říká Renata Větrovská.

„K dosažení původní váhy je třeba cvičit pravidelně alespoň 30 minut denně a být trpělivá. Každá žena totiž hubne jiným tempem," dodává instruktorka.

S jednoduchým cvičením by měly maminky začínat již první den po porodu. Jde o speciální cviky na prokrvení dolních končetin – například kroužení nohou v kotníku, pokrčení nohou v kolenním a kyčelním kloubu sunutím po podložce. Dále mohou provádět cílená dechová cvičení – položit ruce na bříško nebo na dolní žebra a snažit se dýchat pod ruce a jakoby do stran. Tyto cviky mohou maminky provádět v každé volné chvilce, nejméně však třikrát denně po dobu přibližně 5 minut.

Další uvedené cviky by měla maminka zvládnout zhruba pátý den po porodu, tedy po příchodu domů z porodnice. Mezi ženami však existují značné rozdíly, které souvisí s jejich dřívější kondicí i průběhem samotného porodu. Důležité je proto při cvičení bedlivě naslouchat svému tělu a zpočátku příliš nepřetěžovat břišní svalstvo.

„Jestliže se novopečená maminka na cvičení necítí nebo má nějaké pochybnosti, měla by se vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem,“ doplňuje Renata Větrovská.

První cvik: Protažení prsních svalů a uvolnění svalů na zadní straně krku

Jak na to: Nadechněte se a s výdechem spusťte hlavu dolů. Snažte se tlačit ramena a hrudník směrem k podložce. V této poloze vydržte minimálně 5 nádechů a výdechů.

Foto: projekt Žij zdravě

Protažení prsních svalů a uvolnění svalů na zadní straně krku

Druhý cvik: Posílení mezilopatkových svalů

Jak na to: S výdechem stáhněte lokty dolů k tělu tak, aby byly vytočené směrem k pupíku. S nádechem povolte paže do pozice svícnu. Nezvedejte ramena k uším. Cvik lze provádět s i bez závaží, například s láhvemi naplněnými vodou. Opakujte 16x.

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení mezilopatkových svalů

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení mezilopatkových svalů

Třetí cvik: Protažení svalů v oblasti páteře

Jak na to: Nadechněte se a s výdechem povolte páteř směrem dozadu až do vyhrbení. V této pozici vydržte minimálně 5 nádechů a výdechů.

Foto: projekt Žij zdravě

Protažení svalů v oblasti páteře

Čtvrtý cvik: Protažení prsních svalů a uvolnění svalů na zadní straně krku

Jak na to: Předkloňte se a držte se madla kočárku. Ruce jsou natažené. Pomalu vydechujte a spouštějte hrudník směrem dolů. Hlavu nechte viset během protažení volně dolů. Několikrát se nadechněte a vydechněte. Opakujte 12x.

Foto: projekt Žij zdravě

Protažení prsních svalů a uvolnění svalů na zadní straně krku

Pátý cvik: Podřepy (squoty) u kočárku

Jak na to: Pokrčte nohy v kolenou. Udržujte aktivní střed těla, kdy pupík mírně tlačíte proti páteři. Záda jsou rovná a váha těla je spíše na patách. Opakujte 15x.

Foto: projekt Žij zdravě

Podřepy (squoty) u kočárku

Šestý cvik: Výpady – posílení hýžďových svalů a svalů stehen

Jak na to: Střídejte výpad vzad pravou a levou nohou. V kolenním i kyčelním kloubu udržujte pravý úhel. Hlídejte si vzpřímené držení těla a neprohýbejte se v bedrech. Opakujte 8x s každou nohou.

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení hýžďových svalů a svalů stehen

Sedmý cvik: Posílení středu těla při sešlápnutí brzdy kočárku

Jak na to: Postavte se za kočárek a zpevněte střed těla (pupík tlačte proti páteři a kostrč směrem k zemi). Jednou nohou dělejte pohyb, jako byste chtěla sešlápnout brzdu na kočárku. Vědomě tento pohyb brzděte nebo si představujte pohyb opačný, tzn. zvedání nohy. Při zvedání nohy z brzdy to zkuste opačně. Pokud cvičení děláte správně, měla byste cítit velkou aktivitu svalů v oblasti břicha. Opakujte 4x každou nohou.

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení středu těla při sešlápnutí brzdy kočárku

Osmý cvik: Posílení hluboko uložených břišních svalů

Jak na to: Nadechněte se a s výdechem přibližte stydkou sponu směrem k pupíku. Dojde ke zmenšení prostoru mezi pupíkem a sponou a přiblížení žeber směrem k pánvi. V této pozici se snažte ještě vtáhnout močovou trubici do sebe. K tomu vám může dobře pomoci současné vtažení vzduchu ústy, jako když vcucnete špagetu. Opakujte 6x.

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení hluboko uložených břišních svalů

Devátý cvik: Posílení břišních svalů a zlepšení pohyblivosti páteře

Jak na to: Nadechněte se a s výdechem opět stáhněte oblast středu těla jako v předchozím cviku. Postupně zvedejte pánev a páteř obratel po obratli několik centimetrů nad podložku. Nahoře se nadechněte a opět s výdechem vracejte nejprve páteř a poté pánev až na zem. Nestahujte hýždě. Opakujte 5x.

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení břišních svalů a zlepšení pohyblivosti páteře

Desátý cvik: Posílení šikmých břišních svalů

Jak na to: Připravte si malý polštářek nebo složený ručník či bundu. Podložte si jím půlku pánve. Nadechněte se a opět s výdechem stáhněte střed těla. S druhým výdechem srovnejte pánev do roviny. Poté opět povolte dolů. Náročnější varianta je, když na nepodložené straně pánve, až je pánev v rovině, ještě zvednete s výdechem pokrčenou nohu nad podložku. Opakujte 6x na obě strany.

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení šikmých břišních svalů

Jedenáctý cvik: Posílení břišních svalů, nácvik rozvíjení páteře

Jak na to: S výdechem zatlačte pupík proti páteři a pomalu se od kostrče postupně přes bederní a hrudní páteř co nejvíce vyhrbte. Krční páteř a hlava se prohýbají jako poslední. Zpět do výchozí pozice se opět vracejte postupně od hlavy. Snažte se soustředit na každý obratel. Opakujte 5x.

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení břišních svalů, nácvik rozvíjení páteře

Foto: projekt Žij zdravě

Posílení břišních svalů, nácvik rozvíjení páteře

FOTA: Projekt Žij zdravě

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám