"Diabetes prvního typu je autoimunitní onemocnění a nesouvisí s obezitou, jak je tomu u diabetu druhého typu, který je ale u dětí také na vzestupu," vysvětluje diabetoložka z nemocnice Milosrdných bratří v Brně Ludmila Brázdová.

Cukrovka prvního typu vzniká u dětí od prvního roku do dospělosti. V poslední době přibylo nemocných dětí do šesti let. Léčí se injekčním podáváním inzulínu alespoň čtyřikrát denně. Děti mají nejčastěji inzulínovou pumpičku, která jim lék dávkuje podle potřeby.

"Snažíme se, aby onemocnění dětem pokud možno vůbec neomezilo život, aby mohly dělat vše," řekla Brázdová. Důležité je podle ní, aby si rodina uvědomila, že dítě nemůže jíst, kdy chce a co chce, ale při vymezení pravidel je nemoc dobře zvládnutelná.

Dětem s diabetem pomáhá také Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí, které vzniklo před 22 lety. "Spolupracujeme s dětskými diabetology a pořádáme pro děti například letní tábory. Diabetické děti se totiž často nemohou účastnit školních akcí," popsal předseda sdružení Václav Letocha.