Do projektu se zapojilo 59 dětských domovů z celé České republiky, od nichž se na webových stránkách dražby www.vlakstesti.cz objevilo v okamžiku startu projektu 429 obrázků. Od roku 2005, kdy proběhl první ročník dražby, se již podařilo pro dětské domovy prostřednictvím dražby Vlak štěstí a naděje získat více než jeden milión korun. Částku získaly dětské domovy v plné výši – veškeré platby za obrázky jsou dražiteli poukazovány přímo na bankovní účty dětských domovů, kde žijí malí autoři těchto obrázků.

Přestože projekt vznikl především pro radost a motivaci dětí, které nemají často nejradostnější životní osudy, není zanedbatelný i jeho výše zmíněný ekonomický přínos. Děti samotné ale, více než samotný finanční efekt, dokáže naplnit pocit radosti z toho, že jejich reálná činnost přináší měřitelný výsledek i venku, mimo zdi jejich dětského domova.

Projekt letos zaznamenal řadu změn a úprav, které podle jeho organizátorů mohou vést k ještě lepším výsledkům dražby. Jednou z nich je i napojení projektu na Facebook (www.facebook.com/vlakstesti), kde si během měsíce a půl získal již necelé dvě stovky příznivců.

Obrázek pro Davis cup

Rostoucí známosti a popularitě projektu letos výrazně pomohl i fakt, že jeden z obrázků padl do oka českému daviscupovému týmu, jehož členové společně vydražili obrázek třináctiletého Erika Habáně z dětského domova v Opavě za 10 tisíc korun.

„O projektu jsme se dozvěděli během vernisáže tenisových trofejí na pražském hlavním nádraží. Vzal jsem informace klukům do kabiny a rozhodli jsme se, že projekt podpoříme a jednu kresbu také vydražíme. Dali jsme hlavy a peněženky dohromady a podařilo se,“ uvádí kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil. Jeho slova doplňuje Radek Štěpánek: „Podporovat podobné projekty by měla být v rámci možností každého z nás samozřejmost. Jsem moc rád, že se nám s kluky povedlo pomoct dobré věci.“

Perličkou na celé záležitosti je fakt, že čeští tenisté začali dražit obrázek přímo v průběhu napínavého víkendu, kdy v Praze úspěšně vybojovali nad Srby postup z čtvrtfinále Davis cupu.

Nejúspěšnější dětské domovy letos pojedou i na výlety

Novinkou oproti minulým ročníkům projektu je i to, že díky partnerům projektu, kterými jsou společnosti Siemens a České dráhy, se podívají děti ze tří v dražbě nejúspěšnějších dětských domovů v průběhu léta na celodenní výlet.

Podpořit v tom dětské domovy, třeba právě ten z vašeho regionu, můžete velmi snadno – stačí se do 31. 5. 2012 jednoduše zaregistrovat na www.vlakstesti.cz a vydražit některý z více než 400 obrázků s vyvolávací cenou 300 Kč.