Před Šlechtovou restaurací ve Stromovce se dopoledne v polovině týdne sešly čtyři maminky s různě starými dětmi.

„Tak vyrazíme, a pěkně zostra,“ zavelela Edita Berková, která strollering pořádá téměř rok. Skupinka hodně svižnou chůzí zamířila k Výstavišti a jen co odbočila na vedlejší cestu, začala s posilováním. Znějí povely rugby, běžky, kačenky, twist. Tak se totiž jmenují jednotlivé pozice. Například rugby znamená bokem cválat kolem stojícího kočárku, běžky několik dlouhých kroků dopředu a kačenka v podřepu zpátky.

Jako cvičební nástroj poslouží i dřevěné lavičky. Rychlé kroky se v pravidelném rytmu střídají s posilovací sestavou. „Jdu domů úplně vyřízená, teče ze mě a druhý den mě bolí všechny svaly. Ale takhle se zničit, to je úžasné na psychiku,“ svěřila se Právu Kristýna z Dejvic, která má devítiměsíční Karolínku a dvouletého Vojtu.

Aktivita, u které mohu mít obě děti

„Je to v mém okolí asi jediná aktivita, kterou můžu dělat s oběma dětmi, jakákoliv jiná činnost, třeba plavání, je s oběma veliký problém,“ vypráví pravidelná účastnice cvičení, která si od kurzu slibuje i znovunabytí kondice.

„Po dvou porodech tak rychle za sebou nemám žádnou kondici,“ přiznává mladá žena, jež dřív pracovala jako redaktorka v časopisu o psech. Stejně jako ostatní si libuje, že nemusí shánět žádné hlídání, chce-li si zacvičit. Berková začala s kurzy už v šestinedělí.

„V práci jsem vedla tým lidí a zůstat najednou doma byl pro mě trošku šok. Začala jsem tedy cvičit. Pak jsem si řekla, že to tak může mít spousta ženských a že třeba budou mít chuť cvičit společně. Baví mě učit se nové věci, udělala jsem si webové stránky o strolleringu, a tak jsme se daly dohromady,“ vzpomíná na začátky usměvavá maminka dvouleté Elly.

Dnes má po republice devět profesionálních lektorek. V Praze se maminky s kočárky scházejí také na Letné, v blízkém okolí ještě v Roztokách a v Měšicích. Název cvičení vznikl z anglického slova stroller, což znamená kočárek, aktivitu Berková velmi volně překládá jako kočárkování. Něco podobného se podle ní odehrává napříč Amerikou.

Hodinu přizpůsobují náladám dětí

„Konečně dělám, co miluju. Vedu tým lidí, cvičím a jsem se svým dítětem,“ konstatovala před začátkem hodiny, kterou operativně přizpůsobuje momentálním náladám děcek.

Zatímco dřív se cvičenky scházely pouze jeden den v týdnu, teď se konají i intenzivní kurzy od pondělí do čtvrtka. Další poběží v půli příštího měsíce, podrobnosti najdete na www.strollering.cz. Pod hlavičkou strolleringu učí Berková sportovní chůzi s kočárkem, základní techniku jízdy na in-line bruslích, a protože dřív hodně tancovala, tak také docela netradiční tanec u kočárků.

„První taneční představení bychom rády představily na našich prvních závodech kočárků ve sportovní chůzi, které na různých místech republiky startují 18. března v 15 hodin,“ uvedla. Podrobnosti ale nechtěla prozradit, vystoupení má být překvapení.