Virózy, chřipky, angíny nebo infekční choroby. To je jen malý výčet nepříjemností, se kterými se děti během roku v prostředí školy či školky setkávají. Rodičům pak nezbývá nic jiného, než zůstat s dítětem doma a zahájit domácí léčbu, pokud nejde o vážnější onemocnění.

Jak ale téměř každý rodič potvrdí, přimět dítě při domácí léčbě ke spolupráci, bývá mnohdy nesplnitelný úkol, především u menších potomků. Na jedné straně je možná dítě rádo, že je doma a nemusí do školy, ale se samotným léčením je to jiné. Mnohdy nepříjemně chutnající léky prostě nechce, nemluvě o pravidelné stravě či pití.

Nechce léky nebo kapky

Největší noční můrou rodičů s nemocným dítětem bývají hlavně léky v tabletové formě. Přesvědčit i větší dítě, aby prášek spolklo, často představuje velký boj, u malých je to téměř nemožné. Řešení ale není tak náročné. Mnohé tablety se dají jednoduše rozdrtit na menší části, a je tak možné je podávat v příjemnější formě, například s tekutinou. Pokud je možnost, volíme léky v podobě sirupu či kapek, hořké varianty podáváme s oblíbeným pitím.

Každopádně zapomeňte na násilné nucení. Dítě by se akorát vzpříčilo a další léky už byste do něj nikdy nedostali. Nehledě na to, že při nucení může především prášek zaskočit a dítě se může začít dusit.

Nechce jíst nebo pít

Mnohé nemoci bývají v počátečním stádiu provázeny nechutenstvím, pokud tedy nemá dítě hlad, rozhodně ho nenuťte. Stejně byste asi nevyhráli, a i kdyby, většinou to skončí zvracením. Odmítá-li jíst i jindy své oblíbené jídlo, zkuste ho nějak nazdobit a podávat v netradiční formě.

S odmítáním pití je to už horší. Když při počátku onemocnění dítě příliš nejí, dá se to ještě nějak přejít, pitný režim je ale za všech okolností důležitý, a při nemoci obzvlášť. I tady lze poradit jednoduché triky. Zkuste si roli číšníka a podávejte nápoje v netradiční formě - třeba limonádu z teplé vody, květinkový čaj, fantazii se meze nekladou a dítě se určitě bude bavit víc, než když ho budete nutit nebo křičet.

Nápoje můžete podávat i v netradičních nádobách. Třeba v tátově hrnečku, na který jinak nesmí nikdo sahat, šťávu v dětském nádobíčku apod. Mnohdy jen stačí nemocné či nudící se dítě zaujmout a úspěch se posléze dostaví.

Sladké a hravé léčení

Dnes už naštěstí existují v lékárnách mnohé formy léků, které rodičům léčbu trochu usnadní. Pokud to tedy jen trochu jde, vybírejte místo klasických tablet spíše sirupy, pro větší děti existují i léky ve formě sladkých bonbónů s různými příchutěmi.

Při léčbě nezapomínejte ani na vitamíny. Pokud je dítě nechce přijímat v přírodní formě, zkuste vitamínové bonbóny, ty na děti vždycky zaberou. Dobře se žvýkají a pro pobavení malých capartů mají často i různé veselé tvary a příchutě (Multi-tabs, Vibovit, Preventan, CEMIO Multivitamíny, Imunit multivitamín a další). V období nemoci dětem posilují imunitu a napomáhají k rychlejšímu vyléčení.