A hlavně vyvolal diskusi na téma, jak dlouho kojit. Je pravda, že trendem dnešní doby kojení je. Společnost se úkosem dívá na matky, které nekojí. A neuznává argument, že to opravdu v některých případech nejde. Že se zkrátka mléko nevytvoří.

To potvrzuje i pětatřicetiletá Anna. Po předčasném porodu jednovaječných dvojčat – chlapečků - u ní došlo k velké zdravotní komplikaci a mléko se nevytvořilo. Proto kluci kojeni nebyli, přesto jsou zdraví a ani pouto mezi nimi a matkou nebylo nijak narušeno. Setkávala se však s nepochopením ze strany jiných maminek.

Ale to jsme trochu odbočili. Jak je to tedy s délkou kojení? Co je normální, kojit půl roku, rok, nebo i více? Je to naprosto individuální. Záleží na možnostech a představách matky i na potřebách dítěte.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit výlučně do šestého měsíce života dítěte. Poté organizace doporučuje kojení doplňovat další kojeneckou stravou. A to až do dvou a více let dítěte.

S tímto stanoviskem se shodují názory mnoha odborníků. Zdůrazňují však, že po půl roce by se určitě mělo začít s přikrmováním.

Odstavovat postupně a klidně

I odstavování dítěte od kojení se liší případ od případu. Záleží na stáří dítěte a na časových možnostech a trpělivosti matky. Odstavování dítěte může trvat až několik měsíců. Pokud k němu přistoupíme u dítěte mladšího devíti měsíců, musíme kojení nahrazovat lahvičkou, nebo hrníčkem. Starší dítě by už kojení mělo mít nahrazeno nejen pitím mléka z lahvičky či hrníčku, ale i jídlem a jinými tekutinami. A při tomto způsobu se může aktivně zapojit i tatínek.

Doporučuje se přerušovat kojení nenásilně a postupně. Nejlepší je začít vynechávat kojení vždy jednou za dva až tři dny. A hlavně dbát na to, aby dítě nemělo pocit, že je odstrkováno a odmítáno. Je nutné mu situaci citlivě a jasně vysvětlit, samozřejmě přijatelně jeho věku a tím i možnostem chápání. A také se snažit ho zabavit a odvést od kojení jeho pozornost. A v neposlední řadě se s ním mazlit a užívat si vzájemnou blízkost.

Doba, po kterou ukončení kojení probíhá, není jednoduchá. Ale zvládly jsme ji s většími či menšími problémy všechny.