Zubní kaz je infekční, v sousedství mléčného zubu s kazem vyroste stálý zub, který se také začne kazit. Za neochotou zubařů stojí podle Pekárka špatný systém plateb od zdravotních
 pojišťoven.

"Bohužel, někteří zubní lékaři inkasují peníze od pojišťovny takzvaně za péči - za první
a druhou preventivní prohlídku dostanou poměrně zajímavou sumu, pokaždé asi 200 korun, zuby ale nespraví," vysvětluje Pekárek, který se po odchodu z vedení komory věnuje rozvoji dětské zubní péče.

Nedostatek dětských zubařů

Pro rodiče není v současné době vůbec jednoduché sehnat pro dítě zubaře. Přitom podle doporučení komory by mělo dítě podstoupit první prohlídku ve dvou letech. Úplně první návštěva zubaře by dokonce měla proběhnout již v roce, aby si děcko mělo šanci zvyknout na prostředí ordinace.

Nedostatek zubních lékařů, kteří se věnují péči o dětský chrup, přispěl k tomu, že třetina českých dětí od dvou do šesti let má více zkažených zubů, než je evropský průměr. Ze 6500 zubařů se na děti zaměřuje jen 63. Většinu dětí ošetřují běžní zubaři.

Od 18. října startuje nový vyhledávač zubních lékařů na adrese www.nechcikazy.cz. Rodiče tam najdou kontakt na zubaře, který přijme dítě do péče, i řadu preventivních rad v péči o dětský chrup.