"Velice nás těší kladná odezva široké veřejnosti na sbírku pro Andreje, děkujeme všem, kterým není Andrejův příběh lhostejný," říká Zuzana Baudyšová. "Andrej má tento týden narozeniny, jsme rádi, že pro něho máme dobrou zprávu, která ho potěší a díky které oslaví narozeniny se šťastnějším úsměvem," dodává.

Na transparentním účtu Nadace Naše dítě se výtěžek na chlapcův nový řečový procesor ke kochleárnímu implantátu blíží k hranici sta tisíc korun. Na zakoupení přístroje, který chlapci zlepší kvalitu života se zdravotním omezením, je potřeba dosáhnout částky 150 tisíc korun. Když se maminka Andreje dosavadní výši sbírky dozvěděla, měla slzy v očích a byla dojatá tím, jak velké množství lidí jejímu synovi pomohlo. Společně všem dobrým dárcům maminka i Andrej upřímně děkují.

Třináctiletý Andrej Uruba se narodil jako neslyšící s těžkou ztrátou sluchu, se stoprocentní hluchotou. Jeho matka se však s osudem chtěla porvat a již od jeho útlého mládí bojovala za to, aby i přes svůj handicap slyšel. Jedinou jeho šancí byla kochleární operace vnějšího implantátu, klasická sluchadla pro něj byla neúčinná.

Maminka ukazuje kochleární implantát.

Maminka ukazuje kochleární implantát.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

První operaci absolvoval Andrej ve věku dva a půl roku. Nyní Andrej přístroj používá už deset let. Díky němu slyší výborně, ale implantát je již starý a chlapci nevyhovuje. Má pocit, že se kvůli němu ocitá v izolaci od vrstevníků a stydí se za něj. Žije sám s maminkou, otec nejeví vůbec žádný zájem. Matka se synovi ve všech směrech věnuje a snaží se, aby mohl žít stejný život jako jeho vrstevníci. I proto požádala Nadaci Naše dítě o pomoc s pořízením nového implantátu, který by Andrejovi usnadnil a zlepšil život. Jedná se o řečový procesor Freedom ke kochleárnímu implantátu Nukleus.

Kvůli přístroji se Andrej straní kamarádů

Na první zvuky začal Andrej reagovat až půl roku po první operaci asi ve třech letech. „Rozpoznávat jednotlivé hlasy a zvuky jsme ale spolu začali až v pěti letech. Bylo to velmi zajímavé. Uslyšel, že někdo klepe nebo že teče voda a nevěděl, co to je. Na jednu stranu to bylo nádherné, na druhou stranu o to náročnější, že jsem jej musela znova všemu učit,“ vzpomínala Urubová.

V současné době Andrej slyší výborně, může telefonovat s přáteli, bavit se. Dostává se však do věku, kdy se za přístroj schovaný pod vlasy za uchem začíná stydět. Na odvaze mu nepřidává ani další elektronické vybavení, které musí nosit na zádech.

Současný přístroj je pro dospívajícího kluka nevyhovující.

Současný přístroj je pro dospívajícího chlapce nevyhovující.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

„Čím je starší, tím víc mu dělá velikost přístroje problémy. Nejraději by stále nosil kapuci nebo rolák. Aby jej schoval. Byla jsem z toho jako matka hodně smutná. Bála jsem se, aby se neuzavřel do sebe. Nechtěl se v prvních týdnech, co nově bydlíme v Rožnově pod Radhoštěm, ani seznamovat se svými vrstevníky, komunikoval hlavně přes internet,“ přiblížila paní Urubová.

Nový přístroj, jehož nákup by mohla sbírka umožnit, je drobnější a za uchem méně nápadný. Andrej by navíc nemusel nosit nevzhlednou krabičku na zádech jako nyní. Na pořízení tohoto přístroje ale nechtěla zdravotní pojišťovna přispět, matka sama neměla dostatek financí.

Zuzana Baudyšová připomněla, že Nadace Naše dítě spolu se Seznamem pomohla již několika dětem. Naposledy se jednalo o auto upravené pro handicapovanou holčičku Elu. Zloději totiž auto rodině ukradli přímo před domem, kde bydlela. Rodina pak ještě musela vrátit stotisícový příspěvek, který na auto dostala od státu. Právě díky sbírce už má rodina auto nové.

WEB: www.nasedite.cz