Už rok totiž mají u nás rodiče pro svá miminka k dispozici moderní vakcínu SynflorixTM, k jejímuž vývoji přispěli i čeští vědci a která chrání před většinou nebezpečných sérotypů bakterie pneumokoka, jež malé děti ohrožují nejčastěji.

O tom, že se jedná o skutečně výbornou vakcínu, vypovídá ten fakt, že byla odborníky z celého světa vyhodnocena jako nejlepší preventivní vakcína roku.

Nebezpečné záněty středouší

Pneumokoky mohou i za mírnější formy infekce  - např. zánětu středního ucha, jednoho z nejběžnějších dětských onemocnění. Potvrzuje to i výsledek výzkumu provedeného v pěti zemích EU, který ukázal, že na každých 1000 dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě pro zánět středního ucha.

Odhaduje se, že pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší. Časté akutní záněty středního ucha mohou vést k mnohdy zbytečnému předepisování antibiotik a následné rezistenci na ně. Zkušenosti z posledních let však ukazují, že i před tímto onemocněním se lze chránit pomocí očkování.

Od ledna se v Česku očkuje bezplatně

Rodiče v Česku mají od letošního ledna možnost nechat své děti proti pneumokokům naočkovat bezplatně. Stačí se hned po narození miminka zeptat dětského lékaře. Ušetřené peníze mohou rodiče investovat do ochrany svého dítěte před dalšími nemocemi.