Podle studie bylo vědecky prokázáno, že ženy, které podstoupily na vlastní žádost porod císařským řezem, aniž je k tomu vedly vážné zdravotní důvody, které by ohrozily život plodu či nastávající maminky, měly v budoucnosti třikrát více vážných zdravotních problémů. Informoval o tom britský server Daily Mail.

 

Je důležité každou budoucí maminku informovat o kladech přirozeného porodu a komplikacích dobrovolného přistoupení k císařskému řezu,Dr. Yap-Seng Chong ze státní univerzity v Singapuru

 

Světová zdravotnická organizace uveřejnila studii, v níž budoucí maminky varuje před dobrovolným podstoupením operativního porodu. Při operaci může totiž snadno a častěji dojít k závažnému krvácení, po operaci jsou ženy velmi často umísťovány na jednotky intenzivní péče.

Autoři výzkumu rovněž uvedli, že ženy by měly o možných komplikacích hovořit se svými gynekology a porodníky. Operativní porod je rizikovější než porod přirozený.

V Česku je císařský řez nejčastějším operačním porodem. Podle serveru porodnice.cz činí jeho frekvence u nás asi 15 % všech porodů. Císařský řez je pro matku šestkrát rizikovější něž samovolný porod. Proto se v ČR neprovádí "na přání maminky".