Hlavní obsah

Za dětskou obezitu prý mohou i změny DNA

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Londýn

Nejen špatná životospráva může být příčinou silné obezity u nezletilých. Podle posledních průzkumů britských vědců je příčinou i absence určitých úseků DNA.

Foto: Profimedia.cz

Děti s chybějícími segmenty na chromozomu 16 mají velmi silnou potřebu jíst, jsou pořád hladové.

Článek

Experti zkoumali DNA tří set silně obézních dětí, tj. těch, které v deseti letech vážily 100 kg a více.

Za hlad můžou geny

Zjistili, že nadváha souvisí s poruchou DNA, při které dochází k vymazání jejích určitých segmentů.  Problém podle odborníků vzniká, pokud tyto segmenty chybí na chromozomu 16. V takovém případě chybí organismu gen, který ovlivňuje reakce mozku na hormon leptin ovlivňující chuť k jídlu.

"Děti s chybějícími segmenty na chromozomu 16 mají velmi silnou potřebu jíst, jsou pořád hladové," vysvětluje Dr. Sadaf Farooqiová z University v Cambridgi.

Vědci již v minulosti zjistili, že poškození určitých genů vyvolává obezitu. Současný výzkum se však zaměřil na úseky DNA, které mohou obsahovat větší množství genů. Vynechání na chromozomu 16 obsahuje devět genů.

Odborník na obezitu Eric Ravussin se studie nezúčastnil, její výsledky však považuje za "zlatý informační důl", protože specifikuje konkrétní části chromozomů, na nichž mohou vědci studovat geny zodpovídající za obezitu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám