„Někdo si pak bude tančit dál jen pro radost, jiný možná získá celoživotní zdroj obživy. Napřed jako vystupující, později coby lektor a nebo choreograf,“ říká choreografka dětského muzikálu Bílý dalmatin Eva Severinová, která s tancem začala už na základní škole. Dnes si pochvaluje práci s malými muzikálovými tanečníky i s juniory v hiphopové skupině A-Force, kterou založila.

Příkladů je dost

Zkušený tanečník si také může založit taneční školu, jako manželé Jan a Klára Liškovi. Klára se specializuje na klasický balet, Honza je úspěšný choreograf s mnoha tituly z mistrovství Evropy i světa. Choreograficky se podílel na spoustě našich slavných muzikálů.

S manželkou mají v Berouně taneční centrum R. A. K. a teď přišli i do Prahy, kde se věnují dětem od čtyř do čtrnácti let. Jak v Berouně, tak i v pražské B-Original je plno dalších renomovaných lektorů. I mistři světa v hip hopu Matěj a Michal Zvarovi.

Jak vyhnat emoce

„Byli jsme s bráchou hyperaktivní, tak nás máma nechala tančit a pomohlo to,“ říkají. Prý ani lyže, s nimiž se kluci do svých dvanácti let hodně kamarádili, nedokázaly uklidnit jejich temperament, takže ve dvanácti opustili svahy a objevili se na tanečním parketu.

Jsou dobří ve vícero streetových technikách, ale na světovou špici je dovedl hip hop. Paní Zvarová by jistě rodičům neposedných ratolestí doporučila udělat to s nimi taky tak.

„Emoce patří ven a tanec je k tomu ideální,“ dodávají její synové. I to, že tanec není pouze sport, ale také pocitová záležitost. Kluci a holky vnímají hudbu, chtějí ji pohybem projevit, soustředí se na základní kroky a posléze i na svůj vlastní projev a vtáhne je to tak, že zapomenou na všechno ostatní. Mají koníčka, získávají přátele, někam patří.

Radost ze života

Starší z bratrů - Matěj zdůrazňuje, že by chtěli hodně z toho, co jim tanec nabídl, předat dál. Ať prý mají i další kluci a holky takovou radost ze života jako oni dva. A také možnost jít dál, naučit se při soutěžích prohrávat ale hlavně vítězit. Nemalou výsadou je šance poznat svět.

„Chceme předat dětem, které do taneční školy přijdou, nejen taneční kroky, ale i náš pohled na svět plný respektu k sobě i k druhým lidem,“ říkají bratři, kteří to během sedmi let dotáhli na mistry Slovenska, mistry Evropy a nakonec i mistry světa.

Otevře se jim svět

Z absolventů taneční školy B-Original mají vyrůst univerzální tanečníci, kterým se otevře svět různých vystoupení a soutěží ve stylech: hip hop, street dance, show dance, disco dance, jazz dance, b-boying -break dance a další taneční styly.

Spolupráce se známými umělci na jejich vystoupeních v celé ČR i v televizi může být pro spoustu ambiciózních rodičů tím posledním popudem jít a své dítě přihlásit do jakékoli taneční školy v republice.

Více informací o tanečních kurzech na www.b-original. cz, http://kalich.cz/bily-dalmatin, www.a-force. cz, www.beatup.cz, www.tcrak.cz