Bylo zjištěno, že téměř dvě třetiny generace Y (18-25 let), očekávají, že jim rodiče pomohou s placením nájmu, nákladů na svatby či při koupi domu.

Podle průzkumu ale většina rodičů už není v takové situaci, aby mohli dětem finančně přispívat. Až sedmdesát procent lidí ve věku kolem 50 a 60 let má díky globální ekonomické krize již nyní problémy a finančně na tom nejsou rozhodně dobře.  

"Většina rodičů samozřejmě chce svým dospělým dětem pomáhat, ale pro mnohé z nich se okolnosti změnily, takže je pochopitelné, že se teď musí soustředit na vlastní potřeby a na to, jak vyjít s penězi," konstatoval mluvčí banky Andrew Moore.

A proto, dojde-li na placení za věci jako jsou svatba, záloha na koupi domu, cesta do zámoří či péče o děti, mnozí příslušníci generace Y se teď musí postavit na vlastní nohy, což bude pro ně velmi těžké a hlavně nezvyklé.

Mladí se nezajímají o finanční situaci rodičů

Průzkum, který provedla agentura Galaxy Research, zjistil prohlubující se propast mezi očekáváním příslušníků generace Y, z nichž mnohé rodiče v mládí hýčkali a rozmazlovali, a tím, co jim mohou nabídnout teď.

Z výsledků ankety vyplývá, že 65 procent příslušníků generace Y neví nic o finanční situaci svých rodičů, avšak 44 procent jich očekává, že jim částečně nebo zcela zaplatí svatbu, 40 procent počítá s tím, že jim pomohou koupit dům a 34 procent čeká finanční podporu při studiích.

Rodiče se cítí provinile

Vzhledem k takovým očekáváním se více než 50 procent rodičů cítí provinile, když je jejich potomci požádají o pomoc nebo podporu.

Čtyři z pěti rodičů dospělých dětí si přejí, aby jejich ratolesti lépe plánovaly svou budoucnost a utrácely méně za nepodstatné věci, víc šetřily a staly se finančně nezávislejší.

Podle Moorea anketa zjistila, že mnozí z generace Y prostě nevědí, jak vyjít s penězi nebo šetřit. "Každý čtvrtý z generace Y řekl, že nikdy nemusel hlídat rozpočet nebo šetřit a dalších 35 procent to dělalo jen krátkou dobu, třeba když spořili na určitou věc nebo na dovolenou," konstatoval.