Kojenci a batolata nemají ještě úplně vyvinutý termoregulační systém. Takže jsou pro ně například letní vedra značnou zátěží. A to i tehdy, když se je rodiče snaží držet ve stínu a dívají jim hodně pít. Snadno se totiž mohou přehřát. Neprospívají jim ani prudké změny klimatu při cestách do vzdálenějších zemí. Zvlášť při krátkodobých pobytech.

„Něco jiného ale je, když rodina odjíždí do ciziny dlouhodobě,“ říká profesor Beran. „Pak naopak bývá dobré, když zůstane pohromadě. Pokud ovšem nemíří do míst, kde jsou opravdu extrémní klimatické podmínky.“

Nebezpečné průjmy

Zralý není ani imunitní aparát malých dětí. Nejednou zareagují průjmy i na pouhou změnu bakteriálního prostředí. Pro dítě do tří let představuje dramatický průjem, jaký zažívá spousta českých turistů třeba v Egyptě, velice vážný problém.

Protože ho prudce odvodní. „To u batolete může vyvolat nemalé problémy,“ upozorňuje profesor Beran. „V krajním případě i ztrátu vědomí, selhání ledvin nebo kolaps organismu.“

V jižních, a hlavně exotických zemích, zejména tam, kde je velká koncentrace lidí a horší hygiena, mu navíc hrozí řada infekčních chorob, třeba žloutenka. Dospělý se proti některým typům žloutenky snadno nechá očkovat. Imunita malého dítěte ale není ještě na něco takového připravená.

Nastydl z klimatizace

Před cestou je dobré navštívit dětského lékaře. Malé nastydnutí dítěte, nebo i vaše, může snadno změnit let a pobyt u moře ve zbytečné trápení. Dobré je myslet také na to, že klimatizace v letadle dokáže být studená, a měli byste mít proto sebou svetřík pro dítě i pro sebe.

Nezapomínejte také na to, že v letadle s vámi bude sedět několik desítek cestujících, kteří nemusí být zdraví. Infikovat se dítě může přesto, že je kojené. Dokonce i tehdy, když rodiče pečlivě hlídají, co jí a pije.

V exotické zemi, do které míříte, žije řada rizikových bakterií přirozeně v okolním prostředí. Některé jsou dokonce ve vzduchu. Stačí třeba, aby auto zvířilo prach na cestě, na které je rozptýlený suchý trus zvířat. Není sice úplně běžné, aby se dítě infikovalo touto cestou, ale není to ani vyloučené.

Riziková letadla

Malé dítě, zejména to, které často trápí potíže se zánětem středního ucha, daleko hůř zvládá změny tlaků při letu letadlem. Ty u něj snadno dokáží vyvolat bolesti hlavy, nebo mu střední ucho podráždí a potíže s ním nastartují. Řešit je s kojencem nebo s batoletem v exotické zemi může být velice adrenalinový zážitek.

Malé dítě, podobně jako senioři, se při dlouhých letech mnohem komplikovaněji vyrovnává i se změnami časových pásem. Na rozdíl od starších dětí (7 let a výše), které je naopak zvládají obvykle velmi dobře.

Klid domova

Dítě, a zejména to hodně malé, má rádo stabilní prostředí svého domova. Známé tváře, známé situace, zaběhlé rituály. To přispívá k jeho klidu a správnému vývoji. Kojenec nebo batole je klidnější, často se směje nebo i dovádí.

Pokud s ním maminka pravidelně jezdí třeba na chalupu, je to něco jiného než cesta k moři. V tomto případě nebývá změna ani zátěž tak velká. Navíc může v případě potíží zajet k dětskému doktorovi nebo na pohotovost. Bývá to k nim relativně blízko.

Stačí ale, aby se děcko ocitlo v neznámém nebo méně známém prostředí, třeba u příbuzných. Můžeme si u něj najednou všimnout, že je daleko napjatější, víc se leká a má větší sklon k pláči. Prostě není ve své kůži a nereaguje tak jako obvykle. Nedivme se, že je i jinak zranitelnější.