„Akné je běžným problémem, jemuž čelí milióny žen, zvláště těch, které jsou těhotné. Ale užití krémů proti akné je zcela zbytečné, neboť může vést k abnormálnímu vývoji dítěte dokonce i při aplikaci ještě měsíc před početím,“ tvrdí indická gynekoložka Shivani Sachdev Gaurová.

V určitých případech podle ní může vést užívání krému proti akné až k potratu. Jedná se však o lékárenské přípravky obsahující retinoidy (deriváty vitaminu A), které jsou v těhotenství nebezpečné. Většina krémů proti akné se však prodává bez lékařského předpisu, takže málokoho napadne, že by mohly nepříznivě těhotenství ovlivňovat. Příbalový leták však informaci o vhodnosti či nevhodnosti aplikace v těhotenství uvádí.

Látky obsažené v krémech proti akné se vstřebávají pletí do krevního řečiště, odkud putují přes placentu až do těla dítěte. Proto je při výběru kosmetiky v těhotenství vhodné na pohlížet na tato fakta

Velmi nebezpečné jsou i krémy s isotretinoinem

Nebezpečné jsou z tohoto hlediska krémy obsahující léčivou látku isotretinoin. Ta se používá k potírání vážných projevů akné. Obsahuje ho například také krém Roaccutan či Aknenormin. Přitom isotretinoin skutečně může působit potraty a vážné poruchy plodu.

Naopak ale v lékárnách najdete i krémy, které mohou používat bez obav i těhotné ženy. Ty by se ale měly o aplikaci takového přípravku vždy poradit s lékařem.