Odborníci podle The New Zealand Herald už nějakou dobu vědí, že matky se k novorozeným dcerám chovají jinak než k synům. Dlouho se předpokládalo, že tento rozdíl vyplývá ze společenských stereotypů vázaných k pohlaví dítěte, nejnovější výzkum však přináší nové vysvětlení - za chování matek může hladina testosteronu.

Evoluční a vývojoví psychologové v minulosti potvrdili, že matky chlapců se od matek děvčat liší ještě předtím, než přijde dítě na svět. Ženy čekající chlapce jsou během těhotenství úzkostlivější a snadno rozčílitelné, zatímco ženy čekající holčičku s větší pravděpodobností zůstanou klidné. Ženy, které čekají syna, ale naopak získávají lepší prostorovou představivost.

Matky se chovají jinak k dcerám než synům

Po porodu matky holčiček nechávají miminka ležet a reagují na jejich hlasové projevy, zatímco matky chlapců je častěji zvedají a podporují k větší interakci. Podle Valerie Grantové z Aucklandské univerzity to všechno způsobuje kolísající hladina testosteronu.

Ta také způsobuje, že matky chlapců a dcer reagují zcela odlišně na videonahrávky dětí dělajících potenciálně nebezpečné věci. Matky dvou malých synů reagovaly na videonahrávku většinou povzbuzováním, zatímco u matek holčiček bylo pravděpodobnější, že nahrávku rovnou vypnou.

"A funguje to zřejmě i opačně," říká doktorka Grantová, podle níž existují náznaky, že matky s vyšší než průměrnou hodnotou testosteronu mají větší pravděpodobnost, že porodí chlapce. "Pokud se tohle potvrdí, pak by to vysvětlovalo většinu našich zjištění, protože téměř všechna jsou potenciálně spojena s variacemi na hladinu testosteronu u matek," dodala Grantová.