Zdravá žena v produktivním věku má ovulaci každý měsíc, přibližně 12.-15 dní po poslední menstruaci. V této době dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku a může tak nejsnáze dojít k oplození vajíčka spermií.

Jelikož k oplození vajíčka může dojít jen za velmi krátký čas /24 hodin až maximálně 72 hodin po ovulaci/ a každá žena může mít ovulaci v jiné dny, bývá mnohdy složité nalézt ten nejoptimálnější čas pro početí.

Pokud máte pravidelnou menstruaci lze ten nejvhodnější čas spočítat pomocí speciální kalkulačky, kterou naleznete např. na serveru Ženská neplodnost

Další možností je měření tzv. bazální teploty. Toto měření je často velice zdlouhavé a nepřesné.

Asi nejpřesněji lze ovulační dny zjistit pomocí ovulačních testů, které fungují podobně jako těhotenské testy s tím rozdílem, že se v moči určuje přítomnost tzv. luteinizačního hormonu (LH) místo těhotenského HCG hormonu. LH je nejprve vyplavován do krevního oběhu a posléze do moči. Jeho výskyt je v období ovulace v moči ženy několikanásobně vyšší než v jejích neplodných dnech. Monitorováním nárůstu LH v moči je tak možné určit nejvhodnější dobu na oplodnění vajíčka.

Ovulační testy pracují s močí nebo slinami

Na trhu se můžeme setkat s několika druhy ovulačních testů. Některé pracují s močí - tedy určují přítomnost LH v moči. Nejlevnější test se dá sehnat za přibližně 38 Kč, ten nejdražší asi za 80 Kč.

Dražší variantou jsou ovulační testy pracující se slinami - struktura slin se svým tvarem během ovulace mění z nepravidelné na kapraďovitou. Řešením by mohly být tzv. kapesní mikroskopy, které lze použít opakovaně a stojí asi 500 Kč.

Podle výrobců jsou ovulční testy vysoce spolehlivé – až v 99 % dokážou správně určit ovulaci ženy. Existují však faktory, které mohou detekci LH v moči ovlivnit jako odebraná moč ve špatnou dobu, příliš nízká hladina LH v moči či užívání nějakých léků.

Nespěchejte, vše má svůj čas

Závěrem je důležité říci. Sexuologové se shodují v tom, že by se partneři na plánované miminko neměli upnout. Pokud se vše nepodaří okažitě, je zapotřebí zůstat v pohodě a nic nevzdávat. Každopádně by si všichni měli uvědomit, že nelze odvozovat sex od ovulace. Pro zachování fungujícího vztahu je nutné mít pohlavní styk se svým partnerem i mimo plodné dny.