"Všichni vnímáme, jak agresivita narůstá, děti jsou víc drzé, hrnou se způsobem neomaleným, nemají v sobě touhu pomáhat slabým," uvedla Pekařová. Lékařka dnes v Pardubicích přednášela na téma Agresivita dětí a mládeže a co s ní?

Letos v dubnu média například zveřejnila videonahrávku, kterou žáci základní školy z České Třebové na Orlickoústecku umístili na internet. Nahrávka z mobilního telefonu zobrazila školáky, kteří mladému učiteli zastoupili cestu a nasadili mu na hlavu odpadkový koš. Rodiny podle Pekařové často chybují tím, že děti nevedou k odpovědnosti a nemají žádné povinnosti.

"Před 100 lety, můžeme se stydět, se nám osmiletý kluk postaral o králíky, slepice, šel s kozou na pastvu a chodil do školy, a ještě malé ségře, když se pokálela, umyl u pumpy zadek. Co umí dneska osmiletý kluk? Ani se sám nenají a obsluhujeme ho jako mentálně postiženého jedince, kterému někdo uřízl nohy, ačkoliv je má v pořádku," řekla Pekařová.

Společnost uznává pouze úspěšné jedince

Děti jsou podle ní agresivní proto, že jsou agresivní rodiče. Společnost uznává úspěšné jedince s mocí, vysokými příjmy, uvedla primářka. Jakmile někdo tomuto vzoru neodpovídá, lidé se k němu chovají arogantně a pohrdlivě, dodala.

"Dnes, když se zeptáme kluka od šesti do 18 let, jak si představuje mužskou sílu, představuje si útok nebo ovládat ty druhé. Ne že chrání a zaštiťuje slabší," řekla primářka.

Problematická podle ní bývá i výchova některých pedagogů, kteří vedou děti k pocitu, že člověk s horšími známkami je špatný. Rodiče i pedagogové by měli dítě chválit a podporovat v tom, v čem je dobré a motivovat je, dodala Pekařová.