Rodiče se prý často ptají na to, zda neexistuje norma, která stanovuje pro naplněnou školní aktovku maximální povolenou hmotnost. Odpověď hygieniků bývá negativní. V Česku pouze platí předpis, který upravuje, z jakých materiálů má být školní batoh vyroben a jak má vypadat. Nejvyšší možnou váhu aktovky žádná norma nereguluje. 

"V roce 1990 vydalo ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví metodický pokyn, kde byla mimo jiné uvedena doporučená hmotnost pro aktovku dětí v základních školách od prvňáků po děti nejstarší," podotkla Pokorná. Dodala však, že pokyn není závazný. 

Rodiče by dětem měli tašku kontrolovat

Hygienici tak rodičům doporučují, aby v první řadě s dětmi zkontrolovali, zda vše, co mají v aktovce, ve škole následující den opravdu potřebují. Druhým krokem může být konzultace se školou. Rodiče se s učiteli mohou dohodnout na tom, jestli by si děti nemohly část knih nechávat ve škole v uzamykatelných skříňkách. 

Odborníci také doporučují, aby se školní učebnice dělily do více sešitů. Děti tak nemusejí nosit na zádech látku pro celý školní rok i delší období shrnutou do jedné knihy.