Nejčastějším typem jsou přitom dvojvaječná dvojčata, vytvořená spojením dvou vajíček a dvou spermií. Geneticky jsou shodná jako všichni ostatní sourozenci. Jednovaječná (identická) dvojčata zase vzniknou tak, že se jedno oplodněné vajíčko rozdělí na dvě části. Tato dvojčata jsou si geneticky velmi podobná. 

Vědci z jednoho lékařského centra ve Phoenixu se začali genetickým výzkumem dvojčaty zabývat proto, že se vyskytl případ, kdy se jedno dítě z dvojčat narodilo s mužskými i ženskými genitáliemi. Dítě bylo vychováno jako dívka. Druhé z dvojčat je chlapec.

Stále víme o vzniku dvojčat málo

Lékaři v odborném časopise Journal of Human Genetics uvedli, že poloidentická dvojčata jsou si více geneticky podobná než dvojvaječná dvojčata, ale méně než jednovaječná dvojčata. "Existence takových dvojčat nebyla a možná už ani nebude potvrzena," napsali vědci.

"Našim nejdůležitějším zjištěním patrně je, že naše povědomí o tom, jak se dvojčata vyvíjejí, je pořád ještě zjednodušené. Velmi pravděpodobně existují vzácné vývojové variace," řekla vedoucí vědeckého týmu Vivienne Souterová.

Zkoumaným dvojčatům, počatým přirozeným způsobem, se podle pediatričky a spoluautorky studie Melissy Parisiové daří dobře. Děti jsou údajně zdravé a normálně rostou.