Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Nespavost

Každý z nás již určitě zažil pár bezesných nocí bez zamhouření oka. Z občasné nespavosti neboli insomnie se však může stát dlouhodobá, trvající několik týdnů, a na výjimky až chronická. Touto nejčastější poruchou spánku trpí 20 - 30 % populace, častěji si vybírá ženy a s narůstajícím věkem stoupá i její výskyt.

Foto: Profimedia.cz
Nespavost

Probdělé noci se nevalně odráží nejen na zdraví člověka, ale i na jeho výkonu a náladě následující den. Vyvolává podrážděnost, pocit únavy, zhoršuje koncentraci a paměť. Neléčená nespavost se negativně podepisuje na celkové kvalitě lidského života a může způsobovat psychické poruchy.

Nespavost dělíme dle délky trvání na krátkodobou a dlouhodobou. První trápí člověka maximálně čtyři týdny a vzniká z psychického nebo fyzického vypětí či náhlé životní změny. Většinou odezní sama.

Dlouhodobá, nebo-li chronická nespavost přesahující délku čtyř týdnů představuje již závažný problém a musí být léčena, jinak může způsobovat další vlnu onemocnění, včetně psychických. U pacientů s chronickou nespavostí se snáze dají vybudovat závislosti, na alkoholu, stimulačních látkách (kávě) nebo lécích.

Příznaky

Obtížné usínání, které trvá déle než třicet minut. Přerušovaný spánek, který je definován jako alespoň čtyři procitnutí během noci trvající déle než tři minuty a následné obtížné znovuusínání. Dále brzké ranní probuzení, kterému se rozumí alespoň hodinu před plánovaným časem vstávání. Posledním varovným znamením je neosvěžující a nekvalitní spánek, jehož následky poznáme především další den, kdy přetrvá pocit únavy, stresu, neschopnost soustředění a předně obava z další probdělé noci.

Následky

Jak už bylo řečeno, nespavost, především dlouhodobá, je schopna značně narušit pracovní, společenský i rodinný život.

Kromě již jmenovaných psychický následků, může nespavost vést k náladovosti, pocitům úzkosti, poruchám sebekontroly, vzniku závislosti na některých látkách jako např. alkohol, léky, káva.

Stejně tak může fungovat jako spouštěč dalších onemocnění, jelikož tělo není schopno v noci přirozeně regenerovat a je tak oslabené. Též bývá nespavost jedna z častých příčin pracovních úrazů.

Léčba

Způsob léčby závisí na příčinách poruchy spánku a její intenzitě. V některých případech stačí dodržovat pravidla spánkové hygieny (viz dále), pokud je však nespavost spojená s fyzickým onemocněním, je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Léky jsou předepisovány pouze v případě, kdy nezabírají opatření spánkové hygieny, pak se užívají hypnotika. Na těchto látkách se však dá vybudovat závislost.

Lehčí formu nespavosti lze léčit pomocí tzv. fytoterapie, při které se využívají čaje z bylinných směsí, které mají uklidňující a uspávací účinky. Vhodná je např. meduňka lékařská, kozlík lékařský, chmel otáčivý. Nespavost se může odstraňovat i pomocí akupunktury nebo lázeňské léčby.

Zásady spánkové hygieny

Nespavost lze z postele vyhnat, pokud se dodržují pravidla, známá pod pojmem spánková hygiena.

1. Choďte spát, až když se ohlásí ospalost, zabráníte tak dlouhému polehávání v posteli. Po probuzení ihned vstaňte.
2. Pokud po ulehnutí nemůžete do půl hodiny usnout, je lepší vstát a dělat nejlépe takovou činnost, která pro vás není příliš záživnou a uspává.
3. Lůžko používejte pouze pro spánek a sex.
4. Vyvarujte se pití černé kávy a čaje, alkoholu, kouření - především v odpoledních a večerních hodinách.
5. Zvýšenou fyzickou zátěž neprovozujte méně než pět hodin před plánovaným usnutím.
6. Zbavte se psychického napětí uvolněním energie - pohybem během dne. Předchází se tak pocitům úzkosti.
7. Uvolnění lze dosáhnout teplou lázní dvě až tři hodiny před ulehnutím, teplým zábalem na břicho, saunou…
8. Změňte životosprávu, zbavte se pracovního stresu a přílišné pracovní zátěže.
9. Nenechávejte řešení problému na večer, snažte se je vyřešit během dne.
10. Proveďte úpravu spací místnosti - pokud možno vyvarujte se hluku (tikající hodiny), doporučená teplota je 16 - 20 C°, zatemněte a vyvětrejte místnost.
11. Doporučená délka spánku je 7 - 8 hodin, ale toto číslo je značně individuální.
12. Vynechejte těžká jídla a poslední pokrm snězte 3- 4 hodiny před ulehnutím.
13. Ulehejte a vstávejte přibližně ve stejnou hodinu každý den, i o víkendu.

Zdroj: Nespavost.net., nespavost.cz, ordinace.cz, dobry-spanek.cz, wikipedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků