Hlavní obsah
Chlamydie - Chlamydia trachomatis Foto: Profimedia.cz

Chlamydie

Chlamydie jsou velmi nebezpečné bakterie, které šíří v těle člověka infekci - chlamydiózu, jež způsobuje širokou škálu trvalých, bolestivých i jinak nepříjemných zdravotních potíží. Napadají zejména močopohlavní orgány a plíce a posléze klouby, srdce a mozek.

Chlamydie - Chlamydia trachomatis Foto: Profimedia.cz
Chlamydie

Chlamydiová infekce se v těle hostitele šíří tak, že mikroorganismy vniknou do buňky a přetvoří ji ke svému přežití a množení. To trvá tak dlouho, až buňka praskne a tak se bakterie šíří dále do těla. Bakterie často v buňce přebývají a projeví se teprve, když je oslaben imunitní systém člověka. Zákeřnost infekce spočívá v zaměnitelnosti příznaků s méně závažnými onemocněními.

Druhy člověku nebezpečných chlamydií

Chlamydií existuje několik druhů, patogenní pro člověka jsou ale pouze tři druhy. Nejznámější je Ch. trachomatis, která způsobuje nejrozšířenější pohlavní infekci na světě. Velmi nebezpečná je ale i nejrozšířenější chlamydie Ch. pneumonie, která napadá respirační orgány. Třetím patogenem je Ch. psittaci, jež se na člověka přenáší z ptáků.

Chlamydie trachomatis

Tato bakterie způsobuje pohlavní infekci, která ročně postihne 90 miliónů mužů a žen, nejčastěji mladých od 15 do 30 let věku. Přenáší se zejména nechráněným pohlavním stykem, může se ale šířit i dotykem nebo přes kontaminované předměty (např. spodní prádlo). Vždy ale potřebuje k šíření vlhké prostředí (přenos je možný i v sauně či na plovárně).

Ch. trachomatis napadá pohlavní a močové cesty, ale i konečník (zejména při análním sexu). Způsobuje zánět močové trubice, nadvarlat, prostaty, děložního hrdla nebo i některých kloubů. Chlamydióza může vést až k neplodnosti, a to u obou pohlaví: u žen způsobují ch. srůsty, u mužů vnikají do spermií, kterým spotřebovávají energii. U těhotných žen může chlamydióza vést až k potratu nebo způsobit poškození plodu.

Při náhodném kontaktu s okem, dokáže Ch. trachomatis napadnout i oční spojivku a vyvolat v ní zánět nebo i vážnější problémy.

Příznaky: malý defekt na vnějších částech genitálií (puchýř, uzlinka), svědění, výtok (často zapáchající), bolestivost pohlavního styku s možným mírným krvácením, podrážděný močovod, bolesti v podbřišku. Záludnost nákazy spočívá v tom, že zhruba polovina mužů, a dokonce až 80 procent žen nepociťuje téměř žádné nebo vůbec žádné příznaky.

Zánět spojivek jako projekt infekce Chlamydie

Foto: Profimedia.cz

Léčba: Nemoc je možné určit od 7 dnů od nakažení a to stěrem z děložního čípku či močové trubice, krve nebo DNA. Léčí se antibiotiky, která se musejí brát velmi důsledně. Vyšetření je nutné u obou partnerů. Pomáhá i podpůrná léčba, tzv. systémová enzymoterapie, která má protizánětlivé účinky a zlepšuje účinnost antibiotik. V současnosti vědci pracují na novém testu pro muže, který by měl pracovat na principu těhotenského testu a odhalit nákazu ch. do hodiny.

Prevence: vyhýbat se náhodným partnerům a nechráněnému sexu (riziko nákazy při něm je až 60 procent), dodržovat zásady intimní hygieny, používat jen vlastní ručník a prádlo, již při minimálním podezřením na infekci vyhledat lékaře (ženy gynekologa, muži urologa nebo venerologa).

Chlamydie pneumonie

Je nejrozšířenější chlamydiovou nákazou. Bakterie nejčastěji napadá dýchací cesty a přenáší se kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.).

Dokáže vyvolat nejrůznější potíže počínaje infekcemi horních cest dýchacích přes záněty plic, bronchitidy a katary až po astma. Vědci spekulují i o možném podílu této bakterie na rozvoji arterosklerózy, vzniku nebezpečných krevních sraženin a na spuštění nebo zhoršení roztroušené sklerózy či Alzheimerovy choroby.

Příznaky: Škrábání v krku, kýchání, úporný a dráždivý kašel, zimnice, pocení, bolesti hlavy, slabost a zvýšená únava, tlak či bolest v oblasti průdušek a plic. Signálem může být dále celá řada onemocnění, například opakující se záněty nosních dutin nebo hrudníku, chronický únavový syndrom (zejména pokud následuje po nemoci dýchacího ústrojí) a nevysvětlitelné bolesti svalů, kloubů, případně i břicha. Ale také angíny, silné menstruační krvácení, kožní problémy apod.

Léčba: Nákaza chlamydiemi se rozpozná z odběru krve a léčí se vhodnými antibiotiky, které je nutné pravidelně užívat. Léčba by měla probíhat na infekčním oddělení pod dozorem odborníků.

Není-li léčba včasná, radikální nebo správná, mohou se příznaky zhoršovat až po kruté bolesti a celkovou vyčerpanost. Oslabený člověk může jen stěží odolávat šíření infekce, která postupně ničí všechny vnitřní orgány, svaly a jiné části těla.

Chlamydie psittaci

Primárně způsobuje infekční onemocnění zvířat, zvláště ptáků a savců, může se ale přenést i na člověka. Nejčastěji se tak děje přes kontaminovaný trus či peří, k nákaze dojde vdechnutím spórů.

Tato forma chlamydiózy je ale ještě málo prozkoumaná. Podle všeho působí nepříznivě na nervový systém a může zhoršovat bolestivé stavy.

Chlamydie jsou neviditelná časovaná bomba

Kvůli zaměnitelnosti symptomů chlamydiových infekcí s příznaky běžnějších nemocí se často lékaři v diagnostice mýlí. Nezřídka poté, co běžná vyšetření neprokáží žádnou nemoc, považují pacienta za hypochondra či simulanta. Vyšetření na chlamydie je finančně nákladné a zdlouhavé, proto se mnohdy odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá. Přeléčení akutního stádia běžnými antibiotiky však může jen potlačit prvotní příznaky a nemoc přechází v mnohem komplikovanější chronické onemocnění. Nakažený člověk je přitom po celou dobu hrozbou i pro své okolí.

Použité zdroje:
Václav Pergl, Právo: Nebezpečné chlamydie jsou tikající bombou v těle (Václav Pergl), Petr Veselý, Právo: Chlamydie jsou nebezpečnější, než se dosud předpokládalo, http://www.chlamydie-chlamidie.cz , wikipedia.org, agentury Famous a ČTK
WEB a další informace: www.pohlavni-choroby.cz/chlamydie, www.004.cz, v knize Chlamydie - skrytá hrozba v těle, kterou napsal MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc. nebo na nebo na www.chlamydie.info - prostřednictvím této adresy si pacienti vyměňují své zkušenosti s nákazou a s její léčbou.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků