Organizace Samaritans poskytující psychologickou péči po telefonu tvrdí, že depresi zažívá v období kolem Vánoc osmačtyřicet procent mužů. Sedmatřicet procent mužů se cítí osaměle v čase, který je tradičně považován za období rodinného a přátelského setkávání. Třicet procent mužů prožívá extrémní stres a úzkosti kvůli potížím s penězi a ve vztahu.

„Vánoce mohou být palčivým časem, vytahují napovrch problémy, kterým lidé celý rok jinak čelí, a jindy normálně silné jedince mohou učinit neschopnými se s tím vyrovnat. Nasloucháme lidem, kteří nám říkají, jak jsou sami, že přišli o svého partnera nebo mají obrovské finanční dluhy. A je teď mnohem těžší se s tím vyrovnat, protože všichni očekávají, že každý se bude bavit a bude šťastný,“ uvedl mluvčí společnosti Samaritans v rozhovoru pro deník The Independent.

Muži utíkají k sebevraždě častěji

Muži páchají sebevraždu třikrát častěji než ženy. Ve stáří jsou muži také mnohem osamělejší a opuštěnější. To je tím, že většinu života prožívají s partnerkou, která je většinou iniciátorkou společenských a rodinných setkání. Muži mají v sociální komunikaci horší dovednosti, mívají méně přátel, takže se nakonec cítí osamělejší. Navíc méně věří terapii a mají problém se svěřovat, častěji své problémy v sobě dusí. Terapii berou jako selhání.

V Česku terapii po telefonu zdarma poskytuje řada regionálních linek, celostátně Linka Bezpečí pro děti, mladistvé a dospělé do šestadvaceti let. Pro děti, mládež ale i dospělé pak funguje Modrá Linka neboli Linka důvěry. Na seniory se specializuje telefonická krizová pomoc Život 90.