„Byla tu svatba v dobových kostýmech, do nichž jsem byla oděna i já a oddávající. Svatebčané pak udělali novomanželům uličku s meči v ruce a konal se i rytířský turnaj o ruku nevěsty,“ přiblížila matrikářka z Velhartic Magdaléna Kupková.

V červnu se tu konala svatba motorkářská. V černých kožených kalhotách dorazila i nevěsta, úbor doplnila bílým svatebním živůtkem a závojem.

Ženich byl také v koženém, stejně jako asi šest desítek svatebčanů. Další z letošních svateb míří do hradního příkopu, kam ženich s nevěstou přijedou na koních. Před časem si budoucí manželé vybrali pro obřad les u Nemilkova, místo svých tajných dostaveníček. Matrikářka si vzpomněla i na svatbu, kdy si novomanželé nazuli lyže a sjížděli k dolnímu nádvoří. Řada snoubenců dává přednost volné přírodě, výjimkou tak nejsou svatby v zahradách, na vyhlídce či u vody.

V zahradách i u vody

Mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová připomněla zákon o matrikách, který říká, že lidé se mohou brát na veřejně přístupném místě, pokud se tak oba dohodnou. A tak v Budějovicích zažili třeba krásnou svatbu v rozkvetlém třešňovém sadu. Navíc v pátek 13. května…

Olomoucké matrikářce Aleně Daubnerové se zase vybavuje obřad v kině Metropol.
„Svatebčané seděli v hledišti, vlastní obřad proběhl na pódiu a na plátně byly promítány snímky z dětství snoubenců či společných chvil, které spolu dosud strávili.“ A komu se zdá svatba v kině všední, může i do zoo.

Za asistence medvědů

Tři svatby se již konaly v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. První předloni, další dvě pak loni.

„Ta první se uskutečnila v safari výběhu, kde obřad sledovali zpovzdálí přímorožci jihoafričtí. Snoubenci se tu pro obřad rozhodli, protože se v zoo poprvé potkali,“ řekla Právu mluvčí zoo Hana Labská.

FOTO: fotobanka Profimedia

Zbývající dvě svatby se pak podle ní odehrály na terase společného výběhu vlků a medvědů.“ Lásku a věrnost si páry slibují také v hornickém muzeu pod Landekem v Ostravě-Petřkovicích.

„Svatebních obřadů už v našem areálu proběhla řada. Například u kapličky sv. Barbory, která je patronkou horníků, před vchodem do jámy a tři obřady už byly také přímo v historických štolách Albert a František,“ řekl Právu ředitel Landek parku Lumír Plac s tím, že v areálu se konají přibližně tři svatební obřady ročně. Jak dále uvedl, v historické štole byli oddáni také dva mladí lidé, kteří už měli dceru Barborku.

„Mladý muž fandil hornictví, to povolání měli v rodině v tradici a cítili jako vhodné mít svatební obřad ve štole,“ doplnil Plac.

A přípitek? Rum!

Neobvyklé nemusí být jenom místo, ale i obřad a jeho účastníci.„Vzpomínám na svatbu sedmdesátiletých partnerů, kteří si určili i nezvyklý termín, 1. leden. Ke svatbě se rozhodli až v tomto věkově podzimním období, přitom spolu vychovali jedenáct dětí,“ uvedl kastelán hradu a zámku Horšovský Týn Jan Rosendorfský. „A protože prý neměli jednoduchý život, nepřipíjeli si šampaňským, ale rumem. Bylo to zvláštní a neuvěřitelně milé,“ dodal.