Hlavní obsah
Odsouzená čtveřice mladíků Foto: Mowliid Abdi , Reuters

Za krádež mobilů useknou mladíkům veřejně nohu a ruku

K veřejné amputaci nohy a ruky odsoudil v pondělí soud v somálské metropoli Mogadišo čtyři mladíky, kteří se provinili krádeží tří mobilních telefonů a dvou pistolí, uvedla BBC.

Odsouzená čtveřice mladíků Foto: Mowliid Abdi , Reuters
Za krádež mobilů useknou mladíkům veřejně nohu a ruku

Rozsudek vynesl narychlo svolaný soud zřízený islámskými radikály ze skupiny Šabáb, která vyžaduje uplatňování přísného práva šaría. „Obžalovaní se přiznali... veřejně jim bude useknuta pravá ruka a levá noha,“ sdělil soudce.

Ke zrušení rozsudku v pondělí vyzvala organizace Amnesty International (AI). „Vyzýváme Šabáb, aby nevykonal tento krutý, nelidský a ponižující trest,“ stojí v jejím prohlášení.

Podle AI neměli odsouzení obhájce a navíc se nesměli proti rozsudku odvolat. „Tyto rozsudky byly vyneseny podvodným soudem Šabábu, který nezajišťuje řádný proces ani negarantuje spravedlnost,“ protestuje AI.

Islámští radikálové ze skupiny Šabáb ovládají značnou část území Somálska. USA je vede na seznamu teroristů a spojenců teroristické sítě al-Kajdá.

Somálská vláda letos zavedla na celém území islámské právo šaría ve snaze vyhovět radikálním muslimům v zemi, aby nepodporovali vzbouřence. Od května, kdy se ze země stáhli etiopští vojáci, jsou islámští radikálové opět na postupu a pokoušejí se ovládnout zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků