Hlavní obsah

Varování Číně: Americká letadlová loď poprvé od války navštívila Vietnam

Americká mateřská letadlová loď USS Carl Vinson je na historické návštěvě Vietnamu, připlula do přístavu Danang, kde byla za vietnamské války americká základna. Návštěva ukazuje prohlubující se vojenské svazky a podle expertů je to i vzkaz Číně, aby krotila své choutky na sporná území.

Varování Číně: Americká letadlová loď poprvé od války navštívila Vietnam

Volba Danangu, kam loď připlula, je příznačná. Právě u něj se za války ve Vietnamu před půlstoletím – 8. března 1965 – vylodily první americké oddíly americké námořní pěchoty o síle 3500 mužů podporující tehdejší Jižní Vietnam.

Jde o dosud největší americkou sílu, která navštívila Vietnam od války, na lodi je 90 letadel.

Letadlová loď USS Carl Vinson připlouvá do Danangského zálivu

Foto: Hau Dinh, ČTK/AP

Letadlová loď do Vietnamu připlula v rámci americké aktivity za svobodu plavby, kdy americká plavidla proplouvají oblastmi v Jihočínském moři, na které si dělá nárok Peking.

Po návštěvě loď odpluje do sporných oblastí. Mezi ně patří i Paracelské ostrovy, na které uplatňují nároky Čína i Vietnam. USA tvrdí, že nestojí na straně žádné země, ale hájí možnost volné plavby v oblasti, kudy vedou klíčové námořní cesty.

Sporná území v Jihočínském moři

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Loď připlula do Danangu v době, kdy Čína oznámila, že navyšuje svůj vojenský rozpočet o osm procent na 1,11 biliónu jüanů (3,6 biliónu korun). [celá zpráva]

Americká letadlová loď USS Carl Vinson vplouvá do přístavu Danang

Foto: Kham, Reuters

Jak ale podotýká zpravodaj BBC v Danangu Jonathan Head, i když se spolupráce Vietnamu a USA ve vojenské oblasti prohlubuje, stále zůstává omezená. Dodal, že Čína je největším obchodním partnerem Vietnamu a vládnoucí vietnamští komunisté se vyhýbají krokům, které by mohly Peking příliš pobouřit.

Americká letadlová loď USS Carl Vinson

Foto: US Navy, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků